Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Leczenie dermatologiczne online na przykładzie atopowego zapalenia skóry

Źródło: JAMA Dermatol. 2014 Oct 22. doi: 10.1001/jamadermatol.2014.2299Patient-Centered, Direct-Access Online Care for Management of Atopic Dermatitis: A Randomized Clinical Trial. Armstrong AW, Johnson MA, Lin S et al.
Autor: Marzena Jaskot |Data: 01.12.2014
 
 
Coraz więcej uwagi lekarzy przyciągają możliwości leczenia dermatologiczne na odległość. Czy takie postępowanie jednak zapewnia odpowiednią jakość terapii.
Postęp technologii informatycznych pozwala na rozwój metod online leczenia pacjentów. Czy takie eksperymenty mogą być jednak przydatne w dermatologii? Naukowcy z USA postanowili to sprawdzić na przykładzie atopowego zapalenia skóry.

W badaniu, którego pełen opis można znaleźć w JAMA Dermatology porównywali efektywność terapii prowadzonej online oraz na żywo u dzieci i dorosłych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Badanie trwało rok i było randomizowaną próbą kliniczną, w której brali udział pacjenci z regionów o trudnym dostępie do lekarza dermatologa dysponujący dostępem do internetu oraz odpowiednim sprzętem komputerowym.

Po pierwszej osobistej wizycie pacjenci byli randomizowani albo do grupy, która regularnie odwiedzała później lekarzy w trakcie terapii, albo do grupy, która tylko przesyłała zdjęcia zmian skórnych do dermatologa online. On zaś oceniał zmiany, udzielał rad co do dalszego postępowania itp. Stopień nasilenia zmian był oceniany za pomocą wskaźników IGA (investigator global assessment) oraz POEM (patient-oriented eczema measure). W sumie w pracy brało udział 156 chorych. Okazało się, że efekty leczenia były bardzo podobne w obu grupach chorych. Odsetek osób, u których wystąpiło zmniejszenie zmian do 0/1 wg IGA wynosił 38% wśród leczonych online i 43,6% w drugiej grupie. Różnica między grupami wynosiła 5,1% (90% CI, 1.7%-8.6%) i mieściła się we wcześniej założonym przedziale 10% oznaczających równoważność wyników. Różnica wg oceny POEM wynosiła 0,24 i również mieściła się w założonym wcześniej marginesie 2,5% (90% CI, -1.70 to 1.23).

Wyniki tego badania wskazują więc, że bezpośredni dostęp online do lekarza łączy się z podobną efektywnością leczenia jak wizyty przeprowadzane na żywo.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe