Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Leczenie trądziku izotretynoiną nie przyczynia się do depresji
Źródło: AK/Healio
Autor: Alicja Kostecka |Data: 15.03.2019
 
 
Podczas dorocznej konferencji American Academy of Dermatology badacze przedstawiali retrospektywne badania na temat związku izotretynoiny z depresją u pacjentów z trądzikiem.
Badanie obejmowało 38 016 dorosłych w wieku od 18 do 65 lat, u których zdiagnozowano trądzik od stycznia 2001 r. do grudnia 2017 r. Spośród nich 1087 pacjentów było leczonych izotretynoiną a 36 929 nie było leczonych tym preparatem.

U około 4% pacjentów, u których stosowano izotretynoinę, średnio 5 miesięcy zdiagnozowano następnie depresję, w porównaniu z około 5% pacjentów, u których nie stosowano tego leku.
Po uwzględnieniu wieku, płci, rasy i zdiagnozowaniu raka, częstość depresji nie różniła się istotnie między pacjentami stosującymi i nie stosującymi izotretynoiny.

Naukowcy oceniają, że sama obecność trądziku może być związana z zaburzeniami nastroju, w tym depresją, a izotretynoina może zapewnić znaczącą ulgę tym pacjentom, którzy nie reagują na inne leczenie przyczyniając się poważnie do zaburzeń psychospołecznych.
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe