SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Leczenie zaawansowanych zmian naczyniowych twarzy przezskórną termoablacją radiową
Źródło: PD/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 27.06.2018
 
 
Przezskórna termoablacja radiowa polega na zastosowaniu monopolarnej lub bipolarnej energii fali radiowej, która zamieniana jest w żyle na energię cieplną, zamykając naczynie na drodze koagulacji (termokoagulacja). W opisywanym przypadku została użyta monopolarna energia fali radiowej, zastosowano igły o średnicy 0,150 mm i 0,075 mm najczęściej przeznaczone do przezskórnego zamykania rozszerzeń drobnych naczyń krwionośnych kończyn dolnych i twarzy.
Krew do skóry twarzy dostarczana jest z odgałęzień tętnicy szyjnej zewnętrznej, której ściany są silnie unerwione przez włókna należące do splotu nerwowego szyjno-tętniczego zewnętrznego. Bogate unerwienie w obszarze twarzy umożliwia żywą grę naczyniową w tej okolicy. Obecne są tu liczne połączenia tętniczo-żylne, dlatego pod wpływem różnych czynników natury fizycznej i chemicznej mogą się one poszerzyć. Układ naczyniowy skóry twarzy charakteryzuje się stosunkowo dużą liczbą naczyń w przeliczeniu na jednostkę objętości skóry, co powoduje, że pojemność skórnego łożyska naczyniowego w tym rejonie jest znacznie większa niż w innych częściach ciała. Płytkie położenie naczyń w tej lokalizacji – zaraz pod powierzchnią naskórka – sprawia również, że rozszerzenie naczyń jest widoczne.

Poniżej opis przypadku 81-letniej kobiety, która zgłosiła się z powodu poszerzonych naczyń żylnych na twarzy w okolicy skrzydełek i grzbietu nosa, przyśrodkowej części policzków oraz niewielkich żylaków zlokalizowanych na skórze wargi górnej oraz w przedsionku nosa, wyniosłych nad powierzchnię skóry (ok. 0,5 cm). Zmiany pojawiły się ponad 60 lat temu, po porodzie siłami natury. Jak wynika z relacji pacjentki, miały postać licznych teleangiektazji barwy czerwonej. Zmiany uległy nasileniu.
Czytaj więcej:
www.termedia.pl/Leczenie-zaawansowanych-zmian-naczyniowych-centralnej-czesci-twarzy-r-nprzezskorna-termoablacja-radiowa,56,32729,1,0.html
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe