Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Leiszmanioza śluzówkowo-skórna: postać toczniowa

Źródło: PD/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 18.10.2018
 
 
Kategorie: Inne
Działy: Przypadki kliniczne Aktualności
Leiszmanioza jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez różne gatunki wewnątrzkomórkowych pierwotniaków z rodzaju Leishmania, przenoszoną przez ukąszenie zakażonej samicy muchówki. Jest to schorzenie o dużym znaczeniu, które charakteryzuje się szerokim zakresem obrazów klinicznych i stanowi istotny problem zdrowia publicznego w wielu regionach świata.
Leiszmanioza może przebiegać w trzech postaciach klinicznych: skórnej, śluzówkowej i trzewnej. Za ich rozwój odpowiadają 23 gatunki pasożytów z rodzaju Leishmania.

Choroba ma charakter endemiczny w ponad 98 krajach. Około 90% przypadków odnotowuje się w Afryce, w tym w Etiopii. Szacuje się, że globalnie ryzyko zachorowania dotyczy 350 milionów osób. Ogólną chorobowość szacuje się na 12 milionów, a roczna zapadalność wynosi 2–2,5 miliona przypadków, w tym 0,5 miliona przypadków leiszmaniozy trzewnej i 1,5 miliona przypadków leiszmaniozy skórnej (cutaneous leishmaniasis – CL).

Poniżej przedstawiono przypadek rzadkiej toczniowej postaci leiszmaniozy śluzówkowo-skórnej umiejscowionej w obrębie twarzy, przypominającej inne ziarniniakowe choroby skóry o podłożu zakaźnym lub zapalnym, skutecznie leczonej ogólnoustrojowo antymonianem megluminy.
www.termedia.pl/Leiszmanioza-sluzowkowo-skorna-postac-toczniowa,56,33640,1,0.html
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe