Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Liczba znamion na skórze a ryzyko czerniaka

Źródło: http://www.kcl.ac.uk/newsevents/news/newsrecords/2015/October/More-than-11-moles-on-your-arm-could-indicate-higher-risk-of-melanoma.aspx Prediction of high naevus count in a healthy UK population to estimate melanoma risk S. Ribero, D. Zugna5, S. Osella-A
Autor: Andrzej Kordas |Data: 05.11.2015
 
 
Liczba znamion na skórze prawego ramienia może być używana jako czynnik pozwalający przewidzieć stopień zagrożenia czerniakiem.
Badacze z King's College w Londynie donoszą o prostym sposobie, w jaki każdy lekarz może ocenić ryzyko rozwoju czerniaka u pacjentów. O szczegółach brytyjskich badań możemy przeczytać w British Journal of Dermatology.


Mimo że tylko 20-40% raków skóry rozwija się na podłożu znamion, ich liczba ma być silnym czynnikiem określającym ryzyko nowotworu skóry. Ryzyko to ma wzrastać o 2-4% z każdym kolejnym znamieniem na skórze. Niestety, policzenie ich wszystkich jest zajęciem bardzo żmudnym i w rzeczywistości trudnym do przeprowadzenia w warunkach praktyki lekarskiej.

Autorzy badania w swojej pracy wykorzystali dane ponad 3500 bliźniaczek rasy kaukaskiej. Uczestniczki przechodziły dokładne badanie skóry, z uwzględnieniem danych o typie skóry, kolorze włosów, oczu i piegach oraz miały liczone znamiona w 17 obszarach ciała. Badanie zostało następnie powtórzone w mniejszej grupie liczącej ok. 400 uczestników, obu płci. Przeprowadzone analizy wykazały, że ilość znamion na prawym ramieniu była najsilniejszym czynnikiem pozwalającym wnioskować o ilości znamion na całym ciele. Kobiety z ponad 7 znamionami miały mieć 9 razy większe prawdopodobieństwo posiadania przynajmniej 50 znamion na całym ciele, podczas gdy kobiety z 11 znamionami na ramieniu miały wyższe prawdopodobieństwo mieć ponad 100 znamion na całej skórze, to zaś wskazywałoby na istotnie wyższe ryzyko rozwoju czerniaka.

Autorzy pracy podkreślają, że ich badania mogą znacznie pomóc lekarzom w szybkim identyfikowaniu pacjentów z najwyższym ryzykiem rozwoju czerniaka.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.