DERMATOLOGIA
Łuszczyca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Łuszczyca i RZS zwiększają ryzyko uszkodzenia wątroby

Źródło: Journal of Investigative Dermatology/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 14.11.2017
 
 
Tagi: metotreksat
Najnowsze badania sugerują, że u osób z przewlekłymi chorobami zapalnymi, takimi jak łuszczyca i reumatoidalne zapalenie stawów, może występować większe ryzyko rozwoju poważnych uszkodzeń wątroby.
Naukowcy obserwowali ponad milion osób przez średnio sześć lat, aby przekonać się, że występowanie stanów takich, jak łuszczyca lub reumatoidalne zapalenie stawów - oraz przyjmowanie metotreksatu - wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych zaburzeń wątroby.

W porównaniu z osobami bez przewlekłych chorób zapalnych, osoby z łuszczycą miały 37% większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń wątroby. U pacjentów z łuszczycą przyjmujący metotreksat, wystąpiło dwa razy większe zagrożenie uszkodzenia wątroby.

W przypadku łuszczycowego zapalenia stawów zwiększone ryzyko choroby wątroby wynosiło 38% bez leczenia farmakologicznego, a 67% w przypadku leczenia metotreksatem. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów nie występowało zwiększone ryzyko choroby wątroby podczas leczenia metotreksatem, ale bez tego leczenia ryzyko uszkodzenia wątroby wzrastał o 49%.

Badanie to jest pierwszym empirycznym badaniem wspierającym długo utrzymywane przekonanie, że pacjenci z łuszczycą są bardziej podatni na poważne problemy z wątrobą w porównaniu do pacjentów bez łuszczycy i tych z chorobami takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, którzy są leczeni podobnymi lekami, twierdzi autor badania dr Joel Gelfand z University of Pennsylvania Perelman School of Medicine w Filadelfii.
Dlatego leki, które są toksyczne dla wątroby, takie jak metotreksat, należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą łuszczycową, szczególnie u tych pacjentów z dodatkowymi czynnikami ryzyka, takimi jak otyłość lub regularne spożywanie alkoholu.

W ramach badania naukowcy przeanalizowali dane dotyczące prawie 1,3 miliona osób bez przewlekłych chorób zapalnych, a także około 198 000 pacjentów z łuszczycą, 12 000 osób z łuszczycowym zapaleniem stawów i 54 000 z reumatoidalnym zapaleniem stawów.Wśród osób z zaburzeniami zapalnymi, które przyjmowały leczenie ogólnoustrojowe - leki, które docierają do całego ciała - metotreksat był najczęściej zalecaną opcją.Ogółem u 6% pacjentów z łuszczycą zastosowano leczenie ogólnoustrojowe, podobnie jak 53% osób z łuszczycowym zapaleniem stawów i 61% osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Niezależnie od czynników ryzyka powszechnie występujących w schorzeniach wątroby, takich jak spożywanie alkoholu i cukrzyca, badanie wykazało, że pacjenci ze skórą łuszczycową lub chorobą stawów, szczególnie u pacjentów z cięższą łuszczycą skóry, mieli zwiększone ryzyko poważnej choroby wątroby. Dlatego testy czynności wątroby powinny być wykonywane u pacjentów z łuszczycą, a ich wyniki powinny wpływać na wybór terapii.

Alternatywne leczenie bólu stawów - niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) - również niesie ryzyko choroby wątroby, ostrzega dr Alexander Egeberg, naukowiec z Uniwersytetu w Kopenhadze, który nie był zaangażowany w badanie.

W związku z tym lekarze powinni dokładnie rozważyć ryzyko i korzyści stosowania NLPZ, a także metotreksatu podczas leczenia pacjentów z chorobami zapalnymi.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe