Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Łysienie androgenowe: Z czym różnicować, jak leczyć?

Źródło: KG
Autor: Kamila Gębska |Data: 18.01.2017
 
 
Kategorie: Inne
Działy: Varia Aktualności
Jakie choroby można pomylić z łysieniem androgenowym u kobiet, na co zwracać uwagę oraz co stanowi podstawę leczenia – mówi prof. Lidia Rudnicka, prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, kierownik Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jedną z nich jest senile alopecia. Typowo zmiany chorobowe rozpoczynają się o 70 roku życia. W tej postaci łysienia również dochodzi do miniaturyzacji mieszków. W senile alopecia jest ona synchronizowana, czyli we wszystkich mieszkach włosowych dochodzi jednoczasowo do zmniejszenia mieszków włosowych i do ścieńczenia włosów. Jak informowała prof. Rudnicka zazwyczaj progresja jest bardzo powolna, najczęściej nie dochodzi do całkowitego wyłysienia. Charakterystyczne jest także to, że pacjenci nie odpowiadają na leczenie finasterydem, czy na inne metody typowe dla leczenia łysienia androgenowego. W obrazie trichoskopowym można zobaczyć – podobnie jak w łysieniu androgenowym – jednostki z pojedynczymi cienkimi włosami bez objawu heterogenności grubości łodyg włosowych. Ekspert mówiła także o nowej chorobie, opisanej w 2016 r. – liszaj płaski mieszkowy włosów meszkowych. W jednostce chorobowej liszaj płaski dotyczy preferencyjnie włosów meszkowych, włosy terminalne nie są zajęte. – Nie ma ognisk wyłysienia jak widzimy to w typowym liszaju płaskim mieszkowym. Tam, gdzie były włosy mieszkowe powstają mikro blizenki, które nie są widoczne w badaniu klinicznym – mówiła. U takich osób obraz kliniczny sprawia wrażenie, że jest to łysienie niebliznowaciejące. W badaniu histopatologicznym widać, że dochodzi do dominacji nacieku zapalnego wokół mieszków włosowych. Mowa była także o łysieniu czołowym bliznowaciejącym, któremu towarzyszą inne objawy kliniczne ułatwiające rozpoznanie. To utrata brwi, atrofia skóry okolicy czołowej, co powoduje uwidocznienie żył oraz czasami występowanie grudek w obrębie skóry twarzy. Można także zaobserwować dyskretne złuszczanie okołomieszkowe.

Prof. Lidia Rudnicka omówiła też leczenie łysienia androgenowego. Rekomendacje europejskie, które nie zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat, zalecają, jako podstawę leczenia u kobiet minoksydyl 2 proc., mężczyzn minoksydyl 5 proc. albo finasteryd 1 mg na dobę, czy też połączenie wspomnianych metod. W Polsce minoksydyl dostępny jest w postaci roztworu 2 proc i 5 proc. Poza systemem aptecznym – ponieważ nie jest zarejestrowany – można kupić minoksydyl w piance. W wielu krajach preparat w piance jest dostępny. Ma mniejsze działanie drażniące, pacjenci którzy go stosowali przyznają, że w takiej formie jest bardziej przyjazny kosmetycznie. Minoksydyl stosować dwa razy dziennie, czy raz dziennie? Z badania przeprowadzonego w 2013 r. przez prof. Blume-Petavi z Berlina wynika, że lek w obu przypadkach jest tak samo skuteczny. Ekspert zwracała też uwagę na to, by powiedzieć pacjentom, aby stosując lek miejscowy nie wcierali go intensywnie w skórę głowy. Każde tracie powoduje uszkodzenie łodygi włosa, a szczególnie małe, odrastające, które są szczególnie wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Wykład wygłoszony został podczas konferencji „Kontrowersje w dermatologii” w Zakopanem.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe