Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Na czerniaka chorują coraz młodsi użytkownicy solarium

Źródło: KG/abczdrowie.pl
Autor: Kamila Gębska |Data: 20.01.2017
 
 
Kategorie: Czerniak
Działy: Varia Aktualności
Według Światowej Organizacji Zdrowia, na podstawie Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, urządzenie emitujące promieniowanie UV sklasyfikowano jako rakotwórcze dla ludzi już w 2009 roku. Korzystanie z solarium wciąż ciszy się popularnością w krajach zachodnich, zwłaszcza wśród młodych kobiet.
Badanie przeprowadzono wśród 141 000 norweskich kobiet ze średnią lat około 14. Kobiety, które doświadczyły już 30 lub więcej sesji opalania w solarium miały o 32 procent zwiększone ryzyko wystąpienia czerniaka skóry w porównaniu z uczestniczkami, które nigdy nie korzystały z solarium. Panie, które rozpoczęły opalanie w solarium przed 30 rokiem życia były średnio o dwa lata młodsze w chwili rozpoznania czerniaka, niż kobiety nie korzystające z lamp UV w celu poprawy kolorytu skóry.

Badanie uwzględniło wiek, miejsce urodzenia, otoczenie miejsca zamieszkania, w tym codzienne narażenie na światło UV, kolor włosów, kolor skóry oraz skumulowaną liczbę oparzeń słonecznych i opalanie skóry w wakacje. Zwrócono także uwagę na to, że nowoczesne leżaki w solarium emitują sześć razy więcej promieniowania UVA i UVB. To dwa razy więcej, co w letnim i słonecznym dniu w Oslo.
Wyniki badania pokazują, że korzystanie z solarium zwiększa ryzyko czerniaka w społeczeństw, zarówno przez zwiększenie ilości pacjentów, którzy trafiają do szpitali oraz przez zmniejszenie wieku zdiagnozowania czerniaka.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe