Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Na listopadowej liście refundacyjnej pojawi się pierwsze w Polsce leczenie biologiczne AZS

Źródło: Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 07.10.2021
 
 
Bezpłatny dostęp do leczenia biologicznego dupilumabem dla dorosłych pacjentów z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry stało się faktem. Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Zdrowia preparat ma się pojawić na najbliższej liście refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 listopada 2021 roku.
Po opublikowaniu listy leków refundowanych NFZ ogłosi konkurs mający na celu wyłonienie placówek, w których pacjent będzie mógł przyjmować raz w miesiącu dupilumab w formie iniekcji. Terapia dupilumabem jest programem lekowym, co oznacza 100-procentową refundację. Jak szacuje Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych, realnym terminem, w którym osoby z ciężką postacią AZS będą miał dostęp do leczenia, jest koniec tego roku lub początek 2022.

– Mamy świadomość, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, w tym w kwestii niezaspokojonych potrzeb terapeutycznych młodszej grupy pacjentów. Jednak mechanika związana z wprowadzaniem leku na rynek, włączając badania kliniczne, rejestrację leku i ostatecznie wprowadzenie programu lekowego, to proces długi, skomplikowany i wymagający współpracy wielu podmiotów. Dlatego niejednokrotnie trwa kilka lat – wyjaśnia Hubert Godziątkowski, prezes PTCA.

Dodatkowo, jak zauważa prezes PTCA, ze względu na bardziej skomplikowany proces badań klinicznych i testowania leku na nieletnich i dzieciach zwykle wprowadzanie na rynek i refundacje nowych cząsteczek realizowane są kaskadowo, krok po kroku, rozpoczynając od grupy pacjentów najstarszych, na najmłodszych skończywszy.

– Mamy za sobą pierwszy krok, czyli refundację dla pacjentów dorosłych. Obecnie walczymy o kolejne grupy. Nie zapominamy o dzieciach. Nasze działania mają doprowadzić do tego, że w Polsce leczenie biologiczne będzie dostępne dla wszystkich pacjentów od 6. miesiąca życia – dodaje Hubert Godziątkowski.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.