Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Nagły rumień po kotrimoksazolu – nowa jednostka chorobowa?

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 15.11.2022
 
 
Po nitce do kłębka – wyrażenie znane głównie z języka potocznego często przekłada się na konkretne dziedziny życia, w tym (a może szczególnie) na zdrowie. Amerykańscy badacze natrafili na trop i prawdopodobnie znaleźli nowy „kłębek”, nadając mu nawet nazwę – SCoRCH.
Na łamach prestiżowego „JAMA Dermatology” opublikowano serię siedmiu przypadków klinicznych, w których wystąpiła charakterystyczna wysypka (uogólnione zmiany skórne, morfologicznie podobne do oparzenia słonecznego), zmiany hemodynamiczne i niewydolność wielonarządowa po leczeniu trimetoprimem z sulfametoksazolem.

Powyższy zespół objawów zaobserwowano na przestrzeni 9 lat w dużym ośrodku klinicznym w Stanach Zjednoczonych – w University of Texas Southwestern Medical Center.

Wspomniana populacja obejmowała 7 pacjentów (15–66 lat; 4 kobiety i 3 mężczyzn), u których w ciągu 2 tygodni od leczenia chemioterapeutykiem (stosowanym powszechnie, w leczeniu m.in. układu oddechowego czy moczowego) wystąpił uogólniony rumień przypominający oparzenia słoneczne (bez łuszczenia), zapalenie spojówek oraz łagodny obrzęk twarzy i okolicy krzyżowej kręgosłupa; dodatkowo u 6 pacjentów pojawiła się gorączka.

Wszyscy pacjenci wykazywali zaburzenia krążenia (hipotensja i/lub tachykardia), limfopenię i objawy dysfunkcji nerek i/lub wątroby. Objawy ustępowały w ciągu 2–4 dni i wymagały postępowania objawowego. Nie odnotowano zgonu.

Retrospektywna seria przypadków wskazuje, że zespół SCoRCH (nieoficjalna nazwa; pozostaje poczekać na podobne doniesienia z innych ośrodków) powinien być brany pod uwagę w diagnostyce różnicowej pacjentów z ostrym uogólnionym rumieniem podobnym do oparzenia słonecznego, zapaleniem spojówek, objawami ogólnoustrojowymi i zmianami hemodynamicznymi, leczonych w ciągu ostatnich 2 tygodni kotrimoksazolem – a, jak wspomniano wcześniej, lek jest znany od wielu lat i wciąż chętnie stosowany. Stąd znajomość jego wad wydaje się bardzo ważna.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.