SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Naukowcy odkryli nowy rodzaj botoksu
 
Działy: Aktualności
Tagi: botox
Nowe źródło neurotoksyny botulinowej odkryli kanadyjscy i amerykańscy naukowcy w szczepie bakterii jelitowych zwierząt, znanym jako Enterococcus faecium. Neurotoksyczne białko powodujące zatrucie pokarmowe paradoksalnie ma zdolności do usuwania zmarszczek.
W ciągu ostatnich 20 lat pojawiła się również rosnąca liczba zastosowań terapeutycznych dla toksyny botulinowej typu A, znanej jako botox, w tym w leczeniu migren, nietrzymania moczu, nadmiernego pocenia się i chorób serca.

- Po raz pierwszy aktywna toksyna botulinowa została zidentyfikowana poza Clostridium botulinum i jego środowiskiem, często występująca w glebie i nieoczyszczonej wodzie - powiedział Andrew Doxey, jeden z dwóch autorów badania i profesor bioinformatyki na Uniwersytecie w Waterloo.

Odkrycia Doxey'a powstało we współpracy z naukowcami z Harvard University i Boston Children's Hospital.
W badaniu, które pierwotnie zaprojektowane było jako poszukiwanie antybiotyku na bakterii E. faecium, naukowcy byli w stanie przeprowadzić sekwencjonowanie genomu bakterii E. faecium pobranych z odchodów krów. Genom został następnie przepuszczony przez programy komputerowe w laboratorium Doxeya, który znalazło gen toksyny botulinowej w szczepie bakterii.

Naukowcy doszli do wniosku, że toksyna botulinowa została prawdopodobnie przeniesiona z bakterii C. botulinum do środowiska na bakterie E. faecium w jelicie krów, co wskazuje na to, że toksynę można przenosić między bardzo różnymi gatunkami.

Toksyna botulinowa jest silnym i wszechstronnym lekiem białkowym. Poprzez znalezienie większej liczby wersji toksyn, można bardziej rozszerzyć i zoptymalizować ich zastosowania terapeutyczne. Jest to jedna z najbardziej trujących naturalnie występujących substancji na świecie.

Chociaż jest wysoce toksyczny, stosuje się ją w małych dawkach zarówno w leczeniu bolesnych skurczów mięśni, jak i zabiegów kosmetycznych.

w latach 50. XX w naukowcy odkryli, że ostrzykiwanie nadaktywnych mięśni niewielkimi ilościami toksyny botulinowej typu A zmniejsza aktywność mięśni poprzez blokowanie uwalniania acetylocholiny w złączu nerwowo-mięśniowym, powodując tym samym okresową niezdolność mięśnia do kurczenia się.
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe