SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Niska śmiertelność dzieci z chorobą Stevensa-Johnsona
 
Naukowcy z University of Chicago, Illinois po raz pierwszy przeprowadzili analizę na dużą skalę wyników leczenia dzieci z zespołem Stevensa-Johnsona (SJS) oraz martwicy toksycznego rozpadu naskórka (TEN), rzadkich chorób skóry wywołanych przez leki i infekcje.
Dzieci, które doświadczają SJS lub ich cięższej postaci TEN, rozwijają objawy grypopodobne i bolesną wysypkę, która rozprzestrzenia się i powoduje pęcherze. Umiarkowane lub ciężkie przypadki wymagają zwykle leczenia na oddziałach intensywnej terapii lub oparzeń. Ich wyniki, opublikowane w Journal of Allergy and Clinical Immunology in Practice, pokazują, że w przeciwieństwie do dorosłych, śmierć i nawroty choroby są rzadkie u dzieci, ale są one jednakże narażone na kosztowne pobyty w szpitalu.

Badacze przeanalizowali dane z systemu informacji pediatrycznej w USA z lat 2008-2015 pacjentów, u których zdiagnozowano SJS lub TEN. Ostatecznie analizie poddano 900 pacjentów z średnią wieku 10 lat. Okazało się, że całkowita śmiertelność jest niska - tylko 0,56% dzieci zmarło z powodu SJS lub TEN, w porównaniu z 23% dorosłych. ale prawie jednego na czterech pacjentów pediatrycznych był leczony na oddziale intensywnej terapii. , Średni czas pobytu wynosił osiem dni, a częstość ponownych wizyt była powszechna, a niemal co piąty pacjent został przyjęty do szpitala w ciągu sześciu miesięcy.

Najczęściej stosowaną terapią była immunoglobulina dożylna (IVIG) u 25% pacjentów, następnie u 18% sterydy, a u 16% dzieci stosowano zarówno połączenie IVIG, jak i sterydy. Jednak różnica w wynikach leczenia, takich jak umieralność, długość pobytu w szpitalu, czy potrzeba wsparcia w życiu w różnych terapiach była niewielka.
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe