DERMATOLOGIA
Atopowe zapalenie skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowe wytyczne American Academy of Dermatology podkreślają rolę prewencji w terapii pacjentów z atopowym zapaleniem skóry

Udostępnij:
Zgodnie z nowymi zalecaniami AAD, proaktywne podejście do leczenia AZS ma pozwalać na osiągnięcie lepszych efektów terapeutycznych. Amerykanie zwracają również uwagę na testy alergiczne oraz (nie)przydatność alternatywnych metod leczniczych.
Pełen tekst nowych wytycznych można znaleźć w Journal of the American Academy of Dermatology. Autorzy zwracają w nim uwagę, że pacjenci mogą znacznie skorzystać, jeżeli zastosuje się u nich aktywne podejście do choroby. Ma ono oznaczać przyjmowanie z zaplanowanymi przerwami kortykosteroidów lub inhibitorów kalcyneuryny. Miałyby być one stosowane miejscowo na rejony ciała, gdzie często pojawiają się zmiany skórne. Dodatkowo, zalecane jest także podawanie kremów nawilżających, bez względu na model postępowania, jaki został wybrany w leczeniu. W wytycznych podkreślono także rolę edukacji pacjenta. Pacjent, który lepiej rozumie swoją chorobę, ma również lepiej stosować się do zaleceń lekarskich, co pozwala na ograniczenie objawów atopowego zapalenia skóry.
W dalszym ciągu pewnym wyzwaniem pozostaje natomiast ustalenie połączenia między alergenami a występowaniem AZS. Zazwyczaj u pacjentów z AZS występuje więcej alergii, niż w zdrowej populacji. Zwykle jednak nie można wskazać konkretnego alergenu powodującego zaostrzenie AZS. Dlatego ważne jest, by potwierdzić alergię w testach diagnostycznych i sprawdzić, czy rzeczywiście wywołuje ona zaostrzenie AZS czy jest jedynie stanem współtowarzyszącym. Testy na alergie są szczególnie zalecane u dzieci przed 5 rokiem, z umiarkowanym i ciężkim AZS, bez względu na efektywność leczenia. Szczególnie powinno zwrócić się uwagę na alergię na mleko, jajka, zboża oraz orzeszki i soję.
Wytyczne poruszają także temat alternatywnych metod leczenia. Amerykańscy lekarze podkreślają w tej części, że brakuje dowodów na skuteczność określonych diet albo suplementów diety. Także dane dotyczące stosowania medycyny wschodniej, chińskich ziół czy masaży, homeopatii i aromaterapii nie pozwalają na rekomendowanie tych środków do leczenia pacjentów z AZS.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.