Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

O czerniaku wiadomo coraz więcej

Źródło: MK/ScienceDaily/KG
Autor: Kamila Gębska |Data: 30.01.2017
 
 
Kategorie: Czerniak
Działy: Varia Aktualności
Zaawansowany czerniak jest najszybciej rosnącym typem nowotworu i najgorszą chorobą skóry. Zespół badaczy z Uniwersytetu Cologne zbadał wpływ otaczającej tkanki na formowanie się i wzrost komórek rakowych. Wyniki opublikowano w Journal of Experimental Medicine.
Jak podaje ScienceDaily nasza skóra stanowi najważniejszą barierę dla otaczającego środowiska. Każdego dnia musi to udowadniać. Zyt duża ekspozycja na słońce jest jednym z największych czynników raka skóry. Jeżeli w latach 60-tych ryzyko życiowe rozwoju czerniaka wynosiło 1:600, dziś wynosi 1:100.

Warstwa zewnętrzna skóry – epiderma składa się z różnych komórek. Keratinocyty formują barierę skórną i mają fundamentalne znaczenie dla gojenia się ran, podczas gdy melanocyty odgrywają kluczową rolę w ochronie przeciw promieniowaniu UV. Produkują pigment, który jest zdolny do absorpcji energii i przetwarzania jej w ciepło w celu prewencji przed uszkodzeniem DNA. Czerniak rozwija się ze zmodyfikowanych melanocytów. Dotąd badania nad czerniakiem koncentrowały się na wewnętrznych zmianach komórek guza i ich rozpoznawaniu przez układ immunologiczny. Nowe badanie wykazało, że otaczający nabłonek ma silny wpływ na melanocyty i wczesne etapy formowania się raka. Keratinocyty utrzymują melanocyty w takim położeniu, które zmniejsza ryzyko rozwoju czerniaka. Tak zwane białka biegunowe, w szczególności Par3 odgrywają istotną rolę w tym procesie. Ich zadaniem jest kontrola kształtu i funkcji komórek.

Badacze analizowali korelację ekspresji Par3 i P białka adhezyjnego ze wzrostem guza. Wraz z rozwojem guza, ekspresja Par 3 malała, podczas gdy kontakty między komórkami raka a sąsiadującym nabłonkiem wykazały kumulację białka adhezyjnego P. Co więcej chorzy na czerniaka z wysoką ekspresją białka adhezyjnego P wykazywali krótszy czas przeżycia w porównaniu z pacjentami bez zaburzeń. Wyniki badań na myszach i ludziach okazały się spójne. Badacze mogli więc wykazać jak otaczająca zdrowa tkanka wpływa na komórki nowotworowe, zmienia ich architekturę i kontroluje podatność na formowanie guza.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe