Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ocena teledermatologii w czasie pandemii

Źródło: Medscape
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 05.11.2020
 
 
Podczas pierwszej fali pandemii COVID-19 dermatolodzy w całej Europie przeszli na teledermatologię. Zgodnie z wynikami ankiety przedstawionej na wirtualnym corocznym kongresie Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii większość z nich nie była zadowolona z tej formy konsultacji.
„Wyniki naszego badania wyraźnie pokazują, że 7 na 10 uczestniczących w nim dermatologów zadeklarowało, że nie jest zadowolonych z teledermatologii” - mówi dr n. Med. Mariano Suppa z Free University w Brukseli.

W ankiecie oceniono wpływ pandemii na praktykę zawodową i życie osobiste dermatologów za pomocą 30 krótkich pytań, z miejscem na dodatkowe, otwarte komentarze. W sekcji komentarzy wielu dermatologów wskazywało na utratę dochodów, dezorganizację pracy, a przede wszystkim źle oceniało teledermatologię. Ankieta została wysłana dwukrotnie w czerwcu 2020 roku do ponad 4800 członków EADV. Wypełniło go 490 dermatologów z 39 krajów. 69% ankietowanych dermatologów stanowiły kobiety. 52% uczestników było w wieku powyżej 50 lat, 81% mieszkało w mieście, 53% pracowało na uniwersytecie, w publicznym szpitalu lub klinice. 12% mieszkało samotnie. 76% dermatologów wykonywało teledermatologię, chociaż do czerwca 60% respondentów zgłosiło, że spotkało się z co najmniej trzema czwartymi swoich pacjentów twarzą w twarz. Około połowa ankietowanych stwierdziła, że czuje się zestresowana, a podobny odsetek zaznaczył pole „niepokój”. 9% procent zgłosiło objawy depresji, 15% odczuło złość, 17% bezużyteczność, a 2% przyznało się do myśli samobójczych. 30% dermatologów zgłosiło, że nie doświadczyło żadnych negatywnych skutków psychologicznych wynikających z pandemii. Respondenci wskazywali również na pozytywne efekty: ponowne docenienie wagi czasu i radość z dodatkowego czasu spędzanego z rodziną i samotnie.

Zapytany czy badanie ujawniło dowody na niedodiagnozowanie i niedostateczne leczenie chorób dermatologicznych podczas pandemii, Suppa odpowiedział, że ankieta nie dotyczy tego problemu, ale jest to jego osobista opinia, że bez wątpienia tak było. Mniej więcej jedna czwarta dermatologów odwołała wszystkie wizyty, a kiedy w czerwcu zapełniono kliniki dermatologiczne, on i jego koledzy zauważyli szereg przypadków opóźnionej diagnozy zaawansowanego raka skóry.

Suppa M. EADV 2020. Presentation D3T03.4D
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe