Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Odeszła profesor Stefania Jabłońska, wybitny, światowej sławy dermatolog

Źródło: PAP/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 10.05.2017
 
 
Kategorie: Inne
Działy: Z życia środowiska Aktualności
Zmarła prof. dr hab. med. Stefania Jabłońska, wybitny dermatolog światowej sławy, ekspert badań nad wpływem wirusów HPV na rozwój nowotworów. Prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (1962-1982 i 1987-1995). Kierownik Kliniki Dermatologicznej Akademii Medycznej w Warszawie (1950-1990), laureatka wielu nagród międzynarodowych.
Prof. dr hab. med. Stefania Jabłońska urodziła się 7 września 1920 w Warszawie. Studiowała medycynę na Uniwersytecie we Lwowie 1938-1939, a następnie w Akademii Medycznej we Frunze. Po studiach uczyła się w Wydziale Patologii Skóry w Akademii Nauk ZSRR w Leningradzie, a od 1946 roku była asystentem w Klinice Dermatologicznej w Akademii Medycznej w Warszawie. W 1949 roku otrzymała Stypendium World Health Organization i pracowała jako asystent w University of Pensylwania w Filadelfii. Rozprawę doktorską pt. "Cechy histologiczne odczynów skórnych na tuberkulinę i wyciągi z prątków gruźlicy" obroniła z wyróżnieniem w 1950 r. Stopień doktora habilitowanego otrzymała w 1951 roku, a tytuł profesora w 1954. Była laureatką wielu prestiżowych nagród międzynarodowych, w tym nagrody Roberta Kocha. Otrzymała również Maria Duran Medal, jedno z najbardziej znaczących wyróżnień, którym International Society of Dermatology honoruje się kobiety - liderki światowej dermatologii.

Największe osiągnięcia prof. Jabłońskiej dotyczyły badań nad wpływem wirusów HPV na rozwój nowotworów. Przez wiele lat zajmowała się również badaniami nad patogenezą twardziny i diagnostyką chorób pęcherzowych. Wprowadziła nowe metody diagnostyczne w tych chorobach.

Prof. Jabłońska była honorowym członkiem 46 Towarzystw Dermatologicznych w różnych krajach, wychowała wielu dermatologów-wenerologów, była promotorem 69 prac doktorskich, opiekunem 24 prac habilitacyjnych i wychowawcą 15 profesorów.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe