DERMATOLOGIA
Atopowe zapalenie skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Omalizumab w leczeniu AZS

Źródło: bit.ly/2Om4Vvt
Autor: Alicja Kostecka |Data: 29.11.2019
 
 
Tagi: omalizumab
Omalizumab zmniejsza nasilenie atopowego zapalenia skóry u dzieci, choć nie jest jasne, czy poprawa jest klinicznie znacząca, wynika z nowego, randomizowanego, kontrolowanego badania.
Omalizumab został zatwierdzony w 2003 r. przez FDA do leczenia astmy alergicznej u dorosłych i dzieci, a w 2014 r. do leczenia przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.

Badacze losowo podzielili 62 pacjentów z ciężkim wypryskiem opornym na leczenie i podawali podskórne omalizumabem lub placebo, co tydzień przez 24 tygodnie.

Dawkowanie wynosiło od 30 do 1500 IU / ml. Średni wskaźnik punktacji atopowego zapalenia skóry (SCORAD) wynosił 54,9, a mediana całkowitego poziomu IgE wynosiła 8373 IU / ml.

Wskaźnik SCORAD poprawił się o 6,9 punktu w grupie omalizumabu w stosunku do grupy placebo (p = 0,01). Poprawiła się także jakość życia uczestników badania. Pacjenci przyjmujący omalizumab stosowali mniej sterydów miejscowo niż pacjenci otrzymujący placebo.

Jednak zanim omalizumab będzie mógł być szeroko stosowany w praktyce klinicznej, należałoby przeanalizować kwestię opłacalności, gdyż omalizumab jest bardzo drogi.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe