DERMATOLOGIA
Dermatologia estetyczna i kosmetologia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Osocze bogatopłytkowe w dermatologii - skarb czy trucizna

Źródło: Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2014 Jan-Feb;80(1):5-14. doi: 10.4103/0378-6323.125467.
Autor: Andrzej Kordas |Data: 11.02.2014
 
 
W związku ze swoimi właściwościami, PRP budzi coraz większe zainteresowanie wielu naukowców – czy rzeczywiście może ono wkrótce zrewolucjonizować dermatologię?
Mimo coraz częstszego stosowania osocza bogatopłytkowego (PRP) w medycynie estetycznej i dermatologii brakuje bliższych danych dotyczących sposobów jego wykorzystania.

Osocze bogatopłytkowe zawiera między innymi PDGF, czynnik, który promuje gojenie się ran, angiogenezę i remodelowanie tkanek. Dodatkowo może ono dostarczać białek takich jak fibryna, fibronektyna i witronektyna, które również są zaangażowane w odnawianie tkanek. Dlatego też PRP budzi tak duże nadzieje wśród niektórych dermatologów. Do tej pory potwierdzono jego skuteczność w chirurgii oraz stomatologii. Warto pamiętać, że istnieją różne preparaty osocza bogatopłytkowego (PRP), które różnią się właściwościami. W jakich sytuacjach dermatologicznych może być ono wykorzystane?

Dane zebrane przez naukowców wskazują, że może być ono skuteczną pomocą w leczeniu wielu problemów dermatologicznych. Wiele zainteresowania wzbudza użycie PRP w terapii łysienia androgenowego. Dzięki swoim właściwościom miałoby ono stymulować proliferację i różnicowanie komórek w rejonie mieszka włosowego. Istnieją także badania próbujące wykorzystać PRP w łysieniu plackowatym.

Kolejnym potencjalnym obszarem wykorzystania PRP jest medycyna estetyczna i odmładzanie wyglądu skóry. Według części naukowców, PRP miałoby zwiększać elastyczność skóry poprzez stymulację usuwania zniszczonej macierzy pozakomórkowej oraz przez indukowanie syntezy nowego kolagenu. Podobnie PRP mogłoby być użyteczne w zwalczaniu blizn oraz zmarszczek.

Dodatkowo, bardzo ciekawa byłaby możliwość leczenia owrzodzeń, rozstępów i liszaja twardzinowego.

Badania wskazują, że stosowanie PRP może być skutecznym i bezpiecznym sposobem odmładzania tkanek. Brakuje jednak silnych dowodów w postaci dużych, kontrolowanych prób klinicznych. Być może jednak w niedługiej przyszłości PRP zrewolucjonizuje dermatologię i medycynę estetyczną.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe