SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Otyli potrzebują więcej witaminy D
 
Kategorie: Inne
Działy: Aktualności
Osoby otyłe wymagają większych dawek witaminy D, aby wysycić większą ilość tkanki tłuszczowej, z tego względu mogą być bardziej narażone na niedobór tej witaminy w przypadku niewystarczającej podaży.
Wyniki badań amerykańskich naukowców wskazują na zróżnicowane gromadzenie witaminy D w poszczególnych kompartmentach tkanki tłuszczowej. I tak, stężenia witaminy D w tkance tłuszczowej trzewnej były wyższe, niż w tkance tłuszczowej podskórnej. Nie zaobserwowano różnic w dystrybucji witaminy D w różnych obszarach tkanki tłuszczowej w zależności od masy ciała (osoby otyłe vs osoby z prawidłową masa ciała). Odnotowano natomiast, istotnie większe całkowite zasoby witaminy D w organizmie osób otyłych, w porównaniu do osób z prawidłową masą ciała. Niezależnie od masy ciała zaobserwowano dodatnią zależność pomiędzy stężeniami 25(OH)D w surowicy, a gromadzeniem witaminy D w tkance tłuszczowej.

Wyniki badania oparto na analizie porównawczej stężeń witaminy D w tkance tłuszczowej osób otyłych i osób o prawidłowej masie ciała, ze szczegółowym uwzględnieniem zawartości witaminy D w tłuszczu trzewnym, tkance podskórnej oraz ocenie całkowitych zasobów witaminy D w organizmie, jak również jej stężeń w surowicy. Badaną populację stanowiły kobiety otyłe, u których wykonywano planowe zabiegi bariatryczne oraz kobiety z prawidłową wagą, u których wykonywano zabiegi operacyjne z powodu łagodnych chorób narządu rodnego. U wszystkich badanych dokonywano oceny składu ciała metodą DXA (ang. dual-energy X-ray absorptiometry), natomiast oceny zawartości witaminy D w tkance tłuszczowej trzewnej i podskórnej metodą spektroskopową.
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe