SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Pacjenci po operacjach bariatrycznych przyjmują opioidy jeszcze przez wiele lat
 
Działy: Aktualności
Około 20 procent pacjentów chirurgii bariatrycznej w USA nadal przyjmuje opioidy nawet siedem lat po operacji, wynika z badań opublikowanych w Surgery for Obesity and Related Diseases.
Naukowcy przeanalizowali wywiady 2218 pacjentów bariatrycznych w całym kraju. Przed zabiegiem, 14,7 procent stwierdziło, że regularnie używał opioidy, sześć miesięcy po operacji, wskaźnik spadł do 12,9 procent, ale po siedmiu latach wzrósł do 20,3 procent. Najczęściej stosowanym lekiem opioidowy był hydrocodone, a następnie tramadol i oksykodon.

Naukowcy odnotowano również wzrost przepisywania opioidów przez lekarzy od 2006 roku, mimo ze w tym czasie ich stosowanie należało do rzadkości. - Nasze badanie nie potwierdza, że chirurgia bariatryczna powoduje wzrost zażywania opioidów - powiedziała współautorka badania dr Anita Courcoulas, szefowa minimalnie inwazyjnej chirurgii bariatrycznej na Uniwersytecie w Pittsburgu, podkreślając jednak konieczność alternatywnych do opioidów metod leczenia bólu u pacjentów bariatrycznych.
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe