Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Pacjenci z czerniakiem nie badają regularnie zmian skórnych

Źródło: Melanoma Research 2015 doi: 10.1097/CMR.0000000000000204 Skin self-examination behaviors among individuals diagnosed with melanoma. Coups, Elliot J.; Manne, Sharon L.; Stapleton, Jerod L.; Tatum, Kristina L.; Goydos, James S
Autor: Andrzej Kordas |Data: 20.10.2015
 
 
Eksperci przypominają, jak ważne jest samobadanie pacjentów i podkreślają rolę edukacji pacjentów w zapewnianiu odpowiedniej współpracy z lekarzami.
Pacjenci z czerniakiem powinni być otoczeni specjalną opieką i regularnie wykonywać badanie skóry w celu wczesnej diagnozy nawrotów albo kolejnych nowotworów skóry. Okazuje się jednak, że mniej niż 15% osób ze zdiagnozowanym czerniakiem rzeczywiście takie badania wykonuje. O niepokojących danych statystycznych informują lekarze z Rutgers Cancer Institute of New Jersey. Wyniki ich badań zostały opublikowane na stronach Melanoma Research.

W badaniu brało udział 176 uczestników (61,5% odpowiedzi) ze zdiagnozowanym złośliwym nowotworem skóry w st. 0-III. Pacjenci byli proszeni o odpowiedzi na pytania dotyczące badania skóry. W większości były to osoby rasy kaukaskiej (99%), kobiety (51%) w średnim wieku 62 lat. Okazało się, że mimo iż ok. 70% wykonywało samobadanie skóry we wcześniejszych 2 miesiącach, tylko 14% sprawdzało dokładnie całe ciało. Dodatkowo, okazało się, że tylko 13% używa do tego celu dużego lustra, 11% wykorzystuje ręczne lusterko a jedynie 9% korzysta z pomocy innych osób. Najczęstszą zgłaszaną przyczyną zaniedbań miał okazać się brak wiedzy pacjentów - nie wiedzieli na co zwrócić uwagę, nie byli świadomi konieczności wykonywania badań itp.

Wyniki tego badania podkreślają rolę edukacji w opiece nad pacjentami - osoby z lepszą wiedzą na temat choroby nie tylko lepiej współpracują z lekarzem, ale także lepiej wiedzą jak samodzielnie powinny o siebie zadbać.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.