SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Pacjenci z ropniami mnogimi pach bardziej narażeni na chorobę Crohna
 
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe
Pacjenci z ropniami mnogimi pach, schorzeniem skóry charakteryzującą się bolesnymi guzkami i ropniami, są bardziej narażeni na chorobę Crohna .
Choroby te maja kilka cech wspólnych: ziarniakowy stan zapalny nabłonka z ropniami, przetokę i tworzenie się zatok, wiek zachorowania oraz związek z paleniem tytoniu i zapaleniem stawów.
Badacze w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili przekrojową analizę krajowych danych dotyczących zdrowia wśród 53 340 pacjentów z ropniami mnogimi pach (68% kobiet). 56,5% badanych było w wieku od 18 do 44 lat; 34,2%, w wieku 45 do 64 i 9,3%, powyżej 65 lat.

Częstość występowania choroby Crohna wynosiła 2% wśród pacjentów z ropniami mnogimi pach w porównaniu z 0,6% wśród osób bez tego schorzenia. Częstość występowania choroby Crohna była największa wśród białych pacjentów z ropniami mnogimi (2,3%), w wieku od 45 do 64 lat (2,4%), bez otyłości (2,8%) i palaczy tytoniu (2,3%).Kolejne analizy wykazały, że ryzyko choroby Crohna była od 3,05 do 3,29 razy większe wśród osób z ropniami mnogimi pach w porównaniu do osób bez tego schorzenia. Związki te występowały we wszystkich grupach wiekowych, jednak najsilniejszy związek występował dla mężczyzn (OR, 3,61), osób w wieku od 45 do 64 lat (OR, 3,49). Podobieństwo jeszcze bardziej podkreślają nowe metody leczenia biologicznego, ponieważ zarówno w chorobie Crohna, jak i ropniach mnogich pach występuje reakcja na leczenie TNF-alfa.

Dlatego zarówno dermatolodzy i gastroenterolodzy muszą być świadomi tego związku, aby ich pacjenci mogli otrzymać optymalną opiekę. Jeśli pacjent z ropniami mnogimi pach ma objawy jelit lub niedobór żelaza, powinien być oceniany przez gastroenterologa.
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe