Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Patomorfolog równie skuteczny jak komputer?

Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullarticle/2696641?guestAccessKey=a611a9d2-f80b-4a67-93c6-ec70e1fc7418
Autor: Marta Koblańska |Data: 02.08.2019
 
 
Sztuczna inteligencja (AI, artificial inteligence) pomału wkrada się również w świat medycyny. Skutecznie wspiera ona radiologów, jak również pomaga w interpretacji innych wyników badań dodatkowych, w tym tych spod mikroskopu.
Za pomocą techniki WSI (whole- slide imaging) uzyskuje się obraz bioptatu uzyskanego od pacjenta, który, sztuczna inteligencja jest w stanie przeanalizować. Czy zatem patolodzy muszą bać się o swoje miejsca pracy?

W badaniu porównującym skuteczność rozpoznawania czerniaka przez lekarzy oraz AI przeanalizowano umiejętność oceny 180 preparatów, wśród których 90 stanowił inwazyjny czerniak skóry.

Wyniki badania były następujące: nie ma statystycznie istotnej różnicy w zdolności do wykrycia czerniaka pomiędzy tradycyjną mikroskopią, a mikroskopią cyfrową dla niższych stopni zaawansowania.

W przypadku III stopnia, sztuczna inteligencja okazuje się nieco wyprzedzać zdolności histopatologów (11 % vs 6 % rozpoznanych nowotworów złośliwych).

Badanie skłania do refleksji nad przyszłością medycyny, czy lekarza zastąpi kiedyś maszyna?
Póki co, rezultaty otrzymywane w dotychczasowych eksperymentach nie dają jasnej przewagi komputera nad medykiem w interpretacji badań laboratoryjnych.

Jedno jest natomiast pewne, nie leczymy wyników, leczymy pacjenta.
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe