DERMATOLOGIA
Łuszczyca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przełom w leczeniu łuszczycy. Lepsza kontrola choroby.

Udostępnij:
Z wstępnych badań wynika, że eksperymentalny lek – guselkumab, lepiej kontroluje przebieg łuszczycy niż obecnie stosowane, standardowe terapie. W prowadzonych doświadczeniach zdeklasował uznawane za najefektywniejsze, leki będące przeciwciałami monoklonalnymi.
W badaniach z udziałem blisko 300 osób porównywano skuteczność guselkumabu z powszechnie wykorzystywanym w terapii łuszczycy adalimumabem (Humira, Enebrel). U 86 proc. osób poddanych terapii z użyciem nowego leku objawy ustąpiły całkowicie lub były minimalne po 16-tygodniowej kuracji. W grupie otrzymującej adalimumab odsetek ten wyniósł 58 proc.- donosi portal Biotechnologia.pl.

Badacz dr Kristian Reich, powiedział, że jako lekarz dermatolog jest szczególnie podekscytowany potencjałem guselkumabu i tego, co może w przyszłości zdziałać dla pacjentów cierpiących na umiarkowaną do ciężkiej łuszczycy plackowatej.

Lek działa poprzez blokowanie białka interleukiny – 23 (IL-23), które odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego i stanowi podłoże chorób autoimmunologicznych. Zablokowanie IL-23 znacząco poprawia stan skóry. Medykament podaje się w postaci iniekcji w odstępach czterech, ośmiu i dwunastu tygodni od pierwszej dawki. Lek przechodzi obecnie trzecią, ostatnią fazę badań klinicznych, która pozwala określić skuteczność i profil bezpieczeństwa stosowania u ludzi nowej substancji.

Efektem ubocznym terapii guselkumabem jest zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji - płuc, wyrostka robaczkowego w porównaniu z adalimumabem - 20 proc. do 12 proc.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.