Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Przypadek syfilisu

Źródło: JD/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 20.07.2017
 
 
Rzadki przypadek syfilisu, objawiającego się przede wszystkim wieloma guzkami na skórze głowy, jest szczegółowo opisany w raporcie opublikowanym w ostatnim wydaniu Journal of Dermatology .
Fan Li, z Uniwersytetu w Syczuanie w Chengdu, w Chinach i współpracownicy opisują przypadek 51-letniego mężczyzny, który od dwóch miesięcy miał wiele guzków na skórze głowy. Zmiany skórne rozwinęły się początkowo od małych guzków, które następnie zwiększyły się zarówno liczbowo, jaki rozmiarowo.

Według autorów u pacjenta zaobserwowano wielokrotne, zaokrąglone żółto-czerwone do ciemnoczerwone guzki o średnicy od 0,5 do 3 cm rozrzucone na skórze głowy pacjenta. Niektóre z nich były łuskowate, a niektóre pokryte skorupą. W lewym obszarze szyjnym widoczna była wyraźnie zarysowana, jędrna niebolesna masa podskórna.

Wyniki rutynowych próbek krwi, moczu i kału oraz tomografii komputerowej klatki piersiowej i ultrasonografii jamy brzusznej i miednicy były prawidłowe. Z lewej strony szyi stwierdzono powiększenie węzła chłonnego o normalnej strukturze.

Diagnoza nie postawiono. Pacjent wrócił za miesiąc z guzkami brodawkowatymi w nosie i okolicach odbytu. W końcu postawiono diagnozę - syfilis.

Syfilis, nazywany także" wielkim naśladowcą ", ma bardzo zróżnicowane objawy, w większości przypadków na skórze, dlatego klinicyści powinni mieć świadomość jego różnorodnych objawów.
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe