DERMATOLOGIA
Łuszczyca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rola kwasów tłuszczowych omega-3 w leczeniu łuszczycy

Udostępnij:
Kwasy omega-3 są pozyskiwane głównie z olejów rybnych. Jedną z potwierdzonych właściwości tych kwasów jest hamowanie stanu zapalnego. Przeprowadzono dotychczas kilka niewielkich badań, w których stwierdzono skuteczność kwasów tłuszczowych omega-3 w leczeniu łuszczycy.
Analiza skuteczności działania kwasów tłuszczowych omega-3 w skojarzeniu z emolientami w leczeniu pacjentów z łuszczycą plackowatą łagodną i umiarkowaną obejmuje 200 pacjentów,których podzielono na dwie grupy: A i B. Pacjenci z grupy A przyjmowali doustnie 1800 mg kwasów tłuszczowych omega-3 dziennie w trzech dawkach podzielonych oraz stosowali parafinę miejscowo na zmiany skórne. Pacjenci z grupy B przyjmowali wyłącznie parafinę. Po upływie 12 tygodni odpowiedź na leczenie oceniono przy wykorzystaniu wskaźnika PASI (Psoriasis Area Severity Index), na podstawie powierzchni skóry objętej zmianami oraz stopnia nasilenia rumienia, nacieku i łuski.

Leczenie obejmujące codzienne stosowanie emolientów i doustną suplementację kwasami omega-3 zmniejsza nasilenie łuszczycy plackowatej u większości pacjentów, a przy tym właściwie nie wywołuje działań niepożądanych. U pacjentów z łuszczycą po zakończeniu leczenia stwierdza się zmniejszenie PASI, nasilenia rumienia, nacieku i łuski oraz powierzchni zmian skórnych. Ponieważ terapia właściwie nie wywołuje działań niepożądanych, może być przydatna jako leczenie wspomagające u chorych na łuszczycę. Umożliwia zmniejszenie dawek leków i czasu trwania konwencjonalnej terapii tej choroby, a tym samym ogranicza działania niepożądane. Niezbędne są dalsze badania, aby określić optymalną dawkę kwasów omega-3 oraz skuteczność leczenia w poszczególnych typach łuszczycy o różnym nasileniu.

www.termedia.pl/Kliniczna-ocena-dzialania-kwasow-tluszczowych-omega-3-w-leczeniu-luszczycy,56,30259,1,0.html
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.