Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Rozpowszechnienie kiły pośród mężczyzn odbywających stosunki homoseksualne

Redaktor: Bogusz Soiński |Data: 22.09.2021
 
 
Na świecie kiła występuje u około 1 na 15 mężczyzn odbywających stosunki homoseksualne, przy czym częściej pojawia się w populacji zamieszkującej kraje globalnego Południa.
Jednym z celów globalnych Światowej Organizacji Zdrowia jest zmniejszenie częstości występowania kiły o 90 proc. do 2030 roku. Aby to osiągnąć, eksperci zwracają uwagę na grupy, w których występowanie tej i innych chorób wenerycznych jest szczególnie częste – m.in. mężczyzn, którzy odbywają stosunki homoseksualne (men who have sex with men, MSM). Na łamach „Lancet Global Health” ukazał się przegląd systematyczny z metaanalizą dotyczący rozpowszechnienia występowania kiły wśród wyżej wymienionej grupy osób na świecie.

Badacze zidentyfikowali łącznie 275 badań z 77 krajów, obejmujących ponad 606 tys. uczestników. W latach 2000–2020 światowe rozpowszechnienie kiły pośród mężczyzn odbywających stosunki homoseksualne wyniosło 7,5 proc. Najmniejsze jej rozpowszechnienie odnotowano w przypadku mieszkańców Australii i Nowej Zelandii (1,9 proc.), podczas gdy najwyższe w krajach Ameryki Południowej oraz regionu Karaibów (10,6 proc.). W przypadku Europy i Stanów Zjednoczonych odsetek ten wyniósł 5,7 proc.

Do tej pory nie opublikowano odpowiedniego badania dla populacji polskiej.

Opracowanie: lek. Mikołaj Kamiński
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe