SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Rybia skóra na oparzenia
 
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe
Brazylijscy naukowcy z Uniwersytetu Federalnego w Ceara, w północnej Brazylii odkryli, że skóra tilapii pod względem wilgotności, kolagenu i odporności na choroby jest podobna do ludzkiej, dlatego może być stosowana w leczeniu oparzeń.
- Zastosowanie skóry tilapii w leczeniu oparzeń u człowieka jest bezprecedensowe- powiedział prof. Odorico de Morais z Uniwersytetu w Ceare. – Skóra tilapii jest z reguły wyrzucana, a my wykorzystujemy ten odpadowy produkt do celów humanitarnych.

Zastosowanie skóry tilapii może przyśpieszyć proces gojenia się ran po oparzeniach oraz ograniczyć konieczność stosowania leków przeciwbólowych. Rybia skóra zanim zostanie wykorzystana w leczeniu oparzeń poddawana jest procesowi sterylizacji i naświetlania w celu pozbycia się wszelkich wirusów oraz nieprzyjemnego rybiego zapachu. Tak przygotowana skóra może być przechowywana w zamrażarkach do dwóch lat.

Naukowcy zastosowali skórę tilapii w leczeniu oparzeń drugiego i trzeciego stopnia u 56 pacjentów. Skóra ryby ma wysoki poziom kolagenu typu 1 i nie musi być tak często zmieniana na ranach po oparzeniach, jak gaza. Skórę ryby kładzie się bezpośrednio na ranę po oparzeniu i bandażuje bez potrzeby stosowania jakiegokolwiek środka leczniczego. Po 10 dniach, bandaż z łatwością zdejmuje się wraz z wysuszoną skórą ryby. Wraz z zastosowaniem rybiego opatrunku również u pacjentów ustępuje ból.

Leczenie oparzeń przy wykorzystaniu skóry tilapii obniża koszt leczenia oparzeń o 75%, ponieważ eliminuje konieczność stosowania kremu sulfadiaziowego, wykorzystywanego dotychczas w Brazylii przy leczeniu oparzeń.
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe