Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ryzyko raka odbytu u pacjentów z HIV z lub bez obecności brodawek w okolicy anogenitalnej

Źródło: JAMA Dermatology
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 25.01.2021
 
 
Na łamach JAMA Dermatology ukazały się wyniki badania kohortowego dotyczącego związku pomiędzy występowaniem brodawek w okolicy anogenitalnej u pacjentów z HIV, a rozwojem raka odbytu w przyszłości.
Do badania włączono dorosłych pacjentów HIV-pozytywnych leczonych w 14 ośrodkach położonych w dystrykcie Columbia w Stanach Zjednoczonych. Okres obserwacji wyniósł 18 miesięcy. W sumie włączono 6515 uczestników z czego większość (72%) stanowili mężczyźni, a średnia wieku wyniosła 50 lat. W ciągu okresu obserwacji 383 (5,9%) rozwinęło brodawki w okolicy anogenitalnej. Zaobserwowano, że osób, u których stwierdzono wcześniej te brodawki częściej dochodziło do rozwoju raka odbytu w porównaniu z osobami bez brodawek (4,4% vs. 0,3%; OR=12,79; 95% CI: 6,19-26,45).

Występowanie brodawek w okolicy genitalnej u pacjentów HIV-pozytywnych jest związane z większym ryzykiem rozpoznania raka odbytu. Jest to prawdopodobnie związane z etiologią brodawek, które powstają w wyniku infekcji wirusem HPV. Obecność przetrwały infekcji HPV u osób z immunosupresją może być przyczyną rozwoju raka płaskonabłonkowego odbytu.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans)
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe