Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Skórne działania niepożądane hydroksychlorochiny

Źródło: JAAD
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 16.07.2020
 
 
Hydroksychlorochina jest lekiem stosowanym w malarii, toczniu oraz w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Niedawno hydroksychlorochina była intensywnie badana jako potencjalny środek na COVID-19. Na łamach Journal of the American Academy of Dermatology okazała się krótka praca podsumowująca skórne działania niepożądane tego leku zgłoszone do FDA.
Po odrzuceniu manifestacji skórnych odnotowanych u mniej niż 40 pacjentów badacze łącznie odnotowali 9242 przypadki. Najczęstszym skórnym działają niepożądanych była wysypka opisana w 5670 (61,4%) przypadków. Następnymi najczęstszymi działaniami niepożądanymi były: świąd (5,7%), pokrzywka (4,5%) i łuszczyca (3,2%). Zespół Stevensa-Johnsona lub toksycznej martwicy naskórka, martwica skóry lub zapalenie naczyń opisaną u 335 (3,6%) osób.

Jak dodają autorzy wysypka związana z zastosowaniem hydroksychlorochina zwykle rozwija się w ciągu pierwszych czterech tygodni od zastosowania leku i ustępuje w ciągu kilku tygodni po przerwaniu leczenia Ponadto można rozważyć zastosowanie miejscowych lub systemowych glikokortykosteroidów. Jeżeli nie ma możliwości zmiany leku istnieją doniesienia że można zastosować odczulanie lub zmiany dawkowania.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe