Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Skórne objawy nowotworów układu pokarmowego

Źródło: PD/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 29.03.2017
 
 
Kategorie: Inne
Działy: Polecamy Aktualności
W rozpoznaniu nowotworów układu pokarmowego mogą okazać się pomocne współistniejące niekiedy objawy skórne.Wiele chorób układu pokarmowego przez dłuższy czas przebiega bezobjawowo lub ma niespecyficzne objawy, co utrudnia rozpoznanie, opóźnia leczenie i może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.
Zespoły paraneoplastyczne można podzielić na uwarunkowane genetycznie i nabyte. Zespoły uwarunkowane genetycznie są rzadkie, najczęściej dziedziczone autosomalnie dominująco, nie zawsze z pełną penetracją, i wiążą się z mutacjami w różnych genach chroniących przed rozwojem nowotworów. Dokładne poznanie patogenezy tych zespołów może mieć znaczenie w zrozumieniu mechanizmów prowadzących do rozwoju nowotworów złośliwych.

Dla przykładu rodzinny zespół znamion atypowych związany z czerniakiem (ang. familial atypical multiple mole melanoma syndrome – FAMMM) jest dziedziczony autosomalnie dominująco i wiąże się z mutacją w genie CDKN2A (ang. cyclin-dependent kinase inhibitor- -2A9p21,3). Również zespół nadmiernego rogowacenia skóry dłoni i stóp (tylosis) współwystępujący z rakiem przełyku (ang. Clarke Howel-Evans syndrome) jest dziedziczony autosomalnie. Wiąże się z nadmiernym rogowaceniem dłoni i stóp, zwykle występującym już w dzieciństwie, leukoplakią błony śluzowej jamy ustnej, rogowaceniem mieszkowym oraz znacznie zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka przełyku.

Skórne objawy nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego mają istotne znaczenie ze względu na możliwość wcześniejszego rozpoznania nowotworu, a w przypadku zespołów uwarunkowanych genetycznie często można podjąć działania profilaktyczne przed pojawieniem się nowotworu.

W artykule przedstawiono najważniejsze skórne zespoły paraneoplastyczne, które mogą współistnieć z nowotworami przewodu pokarmowego, w tym rakiem jelita grubego, żołądka i przełyku oraz trzustki. Uwzględniono zespoły uwarunkowane genetycznie. Więcej na ten temat można przeczytać w ostatnim numerze Przeglądu Dermatologicznego.www.termedia.pl/Objawy-dermatologiczne-towarzyszace-nowotworom-ukladu-pokarmowego,56,29558,0,0.html
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe