DERMATOLOGIA
Dermatologia estetyczna i kosmetologia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Skuteczność i bezpieczeństwo żelu silikonowego w prewencji blizn pooperacyjnych

Autor: Andrzej Kordas |Data: 06.02.2014
 
 
Praca opublikowana w Dermatology and Therapy dostarcza kolejnych dowodów na skuteczność żelów silikonowych w zapobieganiu powstawaniu blizn
Powstawanie blizn jest naturalnym etapem gojenia się ran i uszkodzeń skóry spowodowanych przez oparzenia, urazy czy operacje. Często niestety ich pojawienie się prowadzi do poważnych problemów psychologicznych a czasem także socjalnych. Żele silikonowe coraz częściej są stosowane jako standardowa metoda radzenia sobie z bliznami. Badanie, którego wyniki opublikowano w Dermatology and Therapy zajmowało się określeniem ich skuteczności i bezpieczeństwa w zapobieganiu powstawaniu blizn pooperacyjnych.

W tym celu przeprowadzono prospektywną próbę, w której uczestniczyło 36 pacjentów. Zakwalifikowani pacjenci przeszli operacje w okresie 10 dni-3 tygodni poprzedzających badanie i mieli świeże blizny. Poproszono ich, aby aplikowali na nie żel silikonowy 2 razy dziennie przez 3 miesiące. Oceniono przy tym stopień pigmentacji, unaczynienie, elastyczność i wysokość blizny oraz swędzenie. Blizny fotografowano na początku badania i w trakcie wizyt kontrolnych.

Stopień pigmentacji na początku oceniono jako 3 u 91% pacjentów, a po 2 miesiącach u 40% osób kolor wrócił do normalnego(0). Po 3 miesiącach zdecydowanej poprawie uległo także unaczynienie oraz elastyczność blizn. Na początku badania tylko 2 pacjentów zgłaszało bolesność i świąd w miejscu blizn, jeden z nich stwierdził poprawę po terapii z żelem silikonowym. Swędzenie wystąpiło natomiast jako działanie niepożądane u 2 pacjentów.

Wyniki badania sugerują, że żele silikonowe są bezpieczne i skuteczne w profilaktyce powstawania blizn hipertroficznych i keloidowych. Przydatne byłyby jednak kolejne większe i kontrolowane próby.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe