SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Stanowisko PTD w sprawie projektu ustawy następstw korzystania z solarium
 
Działy: Aktualności
PTD zwraca uwagę, że skierowany do Sejmu projekt ustawy ma istotną niedoskonałość. Eliminuje bowiem możliwość leczenia metoda fotochemioterapii (PUVA, UVB311, UVA1) dzieci i młodzieży z bielactwem oraz innymi przewlekłymi chorobami skóry.
Skierowany przez Prezydenta RP projekt ustawy następstw korzystania z solarium zakłada zakaz korzystania z urządzeń emitujących promieniowanie UV przez osoby poniżej 18 roku życia, zakaz promocji i reklamy tych usług, obowiązek informowania o ryzyku związanym z korzystaniem z urządzeń emitujących promieniowanie UV w miejscach oferowania takich usług.

PTD stoi na stanowisku, że zakaz korzystania z ekspozycji na sztuczne źródło UV dla celów pozamedycznych przez osoby poniżej 18 roku życia jest konieczny. Nadmierna ekspozycja w dzieciństwie na promieniowanie UV znacznie zwiększa zachorowania na nowotwory skóry. Czerniak, jedne z najgroźniejszych nowotworów skóry jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u młodych kobiet. Wprowadzenie zakazu spowoduje zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności z powodu tych nowotworów.

Polscy dermatolodzy już w 2004 roku inicjowali i wspierali prace nad projektami wprowadzającymi taki zakaz. Podobne przepisy obowiązują już w wielu krajach na świecie, w niektórych krajach wprowadzono nawet całkowity zakaz oferowani usług związanych z ekspozycja na sztuczne źródło promieniowania UV dla celów pozamedycznych.

PTD zwraca uwagę, że dla profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów niezwykle ważne są: ochrona przed nadmierną ekspozycją na naturalne promieniowanie UV, regularne badania demoskopowe zmian skórnych, wczesna diagnostyka i leczenie stanów przedrakowych skóry (np. rogowacenia słonecznego).
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe