Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Stanowisko prof. Joanny Narbutt, konsultant krajowej ds. dermatologii w związku z występowaniem koronawirusa

Źródło: Łuszczyca/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 12.03.2020
 
 
W związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z szerzącym się zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 prof. Joanna Narbutt informuje, że populacją najbardziej narażoną na zachorowanie są osoby starsze, chore i osłabione. Sytuacja ta dotyczy również pacjentów z chorobami przewlekłymi, stosujących leczenie immunosupresyjne i/lub immunomodulujące, czyli m.in. chorujący na łuszczyce i łuszczycowe zapalenie stawów, ostrzega prof. Joanna Narbutt, konsultant krajowa ds. dermatologii i wenerologii.
Dlatego, jak podkreśla prof. Narbutt, zgodnie z opiniami specjalistów osoby z tych grup ryzyka powinny zachować szczególną ostrożność. Co robić, czego nie robić? Prof. Narbutt radzi, aby nie odwoływać planowych wizyt lekarskich, chyba że u pacjenta są objawy infekcji (gorączka, kaszel, duszność) oraz gdy objawy takie występują u członków rodziny pacjenta. - W takiej sytuacji należy się skontaktować telefonicznie z lekarzem prowadzącym – wskazuje prof. Narbutt.

- Nie jest rekomendowane przerwanie leczenia ani modyfikacji podawania leku bez porozumienia z lekarzem prowadzącym. W razie wątpliwości należy się z lekarzem kontaktować telefonicznie – akcentuje prof. Narbutt.

Jak informuje profesor, choć, zgodnie z pojawiającymi się decyzjami wielu wojewodów odwoływane są w niektórych placówkach medycznych planowe przyjęcia chorych do szpitala, to jednak pacjenci leczeni biologicznie w ramach programów lekowych, w przypadku odwołania wizyt ze względu na ich bezpieczeństwo, będą mogli nadal korzystać ze świadczeń zdrowotnych poza planowanym schematem przyjęć, jaki wynikałby z harmonogramu programu lekowego.

Najlepszym sposobem zapobiegania chorobie jest unikanie narażania się na wirusa:
• unikanie kontaktu z osobami mającymi cechy infekcji- pozostanie w domu przy objawach infekcji
• zachowanie podstawowych zasad higieny (mycie rąk, dezynfekcja, zakrywanie ust chusteczką podczas kaszlu i kichania)
• unikanie zgromadzeń i rezygnacja z podróży
• unikanie w miarę możliwości transportu publicznego

Wiarygodne informacje na temat zakażenia znajdują się na stronie internetowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIZP) - Rekomendujemy, aby wszyscy pacjenci przestrzegali podanych tam zaleceń higienicznych i epidemiologicznych – przekazuje prof. Narbutt.
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe