Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner kategorii
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Stężenie adipokin w łuszczycy a ryzyko wystąpienia powikłań sercowo-metabolicznych
Źródło: PD/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 24.04.2019
 
 
Łuszczyca jest przewlekłą dermatozą zapalną o złożonej etiopatogenezie, która nie jest już postrzegana jako choroba ograniczona wyłącznie do skóry. Szczególny nacisk kładzie się na związek łuszczycy z zaburzeniami metabolicznymi, które zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Wyniki ostatnich, licznych badań wykazały związek łuszczycy z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, dyslipidemią oraz cukrzycą typu.
Aktualnie otyłość jest jednym z największych wyzwań opieki zdrowotnej na świecie. Na podstawie ostatnich doniesień tkanka tłuszczowa, zwłaszcza trzewna, jest traktowana nie tylko jako bierny magazyn energii w postaci tłuszczu, lecz także jako aktywny biologicznie lub hormonalnie organ, który nadzoruje wiele procesów metabolicznych, takich jak homeostaza gospodarki węglowodanowej, metabolizm lipidów, angiogeneza, regulacja ciśnienia tętniczego oraz procesów zapalnych. Szczególną rolę w regulacji tych procesów przypisuje się bioaktywnym substancjom, jakimi są adipokiny, wydzielanym przez trzewną tkankę tłuszczową.

Niezrównoważona, zaburzona produkcja adipokin pro- i przeciwzapalnych powoduje rozwój przewlekłego stanu zapalnego, który może nasilać zmiany w przebiegu łuszczycy, a także osłabiać efekty terapii przeciwłuszczycowej. Adipokiny odgrywają istotną rolę w zaburzeniach związanych z otyłością, a także wydaje się że z łuszczycą.
Więcej: www.termedia.pl/Stezenie-adipokin-w-luszczycy-a-ryzyko-wystapienia-powiklan-sercowo-metabolicznych,56,36015,1,0.html
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe