DERMATOLOGIA
Rak skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Szczepionka przeciw HPV w leczeniu raka płaskonabłonkowego skóry

Źródło: JAMA Dermatology/ AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 16.07.2018
 
 
Na łamach Jama Dermatology opublikowano ciekawy przypadek leczenia 90-letniej pacjentki cierpiącej z powodu wieloogniskowego bazaloidnego raka płaskonabłonkowego skóry.
W badaniu PET wykluczono obecność pozaskórnych ognisk nowotworu. Wykonano chirurgiczną resekcją największego ogniska metodą Mohsa. Ze względu na zaawansowany wiek i obecność licznych ognisk, odstąpiono od kolejnych zabiegów oraz zrezygnowano z radioterapii. Pacjentka nie zgodziła się na proponowaną chemioterapię systemową. W celu leczenia zmian zastosowano 9-walentną szczepionkę na HPV (Gardasil-9). Było to zastosowania szczepionki poza wskazaniami rejestracyjnymi.

Pacjentka otrzymała początkowo dwie dawki szczepienia domięśniowo w odstępie 6 tygodni. Po 3 tygodniach od otrzymania ostatniej dawki systemowej, wprowadzono rozcieńczoną szczepionkę do największych guzów. Kolejne trzy serie ostrzyknięć guzów dokonano na przestrzeni kolejnych 8 miesięcy.

Obserwacja pacjentki trwała łącznie 11 miesięcy. Po tym czasie, w badaniu przedmiotowym i histopatologicznym nie wykazano obecności zmian nowotworowych. Poza wystąpieniem łagodnego bólu w dniu ostrzykiwania guzów, nie odnotowano działań niepożądanych leczenia.

Wyżej opisany przypadek może okazać się inspiracją do zastosowania szczepienia przeciw HPV w leczeniu rozsianych postaciach nowotworów płaskonabłonkowych skóry.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.