DERMATOLOGIA
Rak skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Tatuażyści – po przeszkoleniu – mogliby pomóc w diagnozowaniu raka skóry

Źródło: KG/abczdrowie.pl
Autor: Kamila Gębska |Data: 31.01.2017
 
 
Kategorie: Rak skóry
Działy: Varia Aktualności
Badania naukowców z University of Pittsburgh sugerują, że osoby wykonujące tatuaże mogą spełniać istotną rolę w zmniejszaniu zaawansowanych przypadków raka skóry.
Okazało się, że artyści robiący tatuaże najczęściej nie mają standardowego sposobu radzenia sobie z osobami, które za wszelką cenę chcą zrobić sobie tatuaż, pomimo widocznych znamion na skórze. W prowadzonym badaniu – latem ubiegłego roku – naukowcy obserwowali 42 artystów tatuażu. Poproszono ich o informacje w odniesieniu do ich podejścia do upartych klientów z widocznymi zmianami skórnymi, pieprzykami, a także warunków w ich studiach tatuażu. Ponad połowa ( 55 procent) osób wykonujących tatuaże stwierdziła, że nie zrobią klientowi tatuażu na skórze z widoczną wysypką skórną lub uszkodzeniem skóry w miejscu gdzie ma być wykonany tatuaż. Na pytanie, dlaczego odmówili wykonania tatuażu w wymienionych przypadkach 50 procent osób stwierdziło, że to dlatego, że byli zaniepokojeni ostatecznym wyglądem tatuażu, 29 procent, że artyści są zaniepokojeni o możliwego raka skóry i 19 procent martwi się o krwawienie na skórze klienta.

Naukowcy zwrócili się do artystów również z pytaniem, w jaki sposób radzą sobie z widocznymi na skórze pieprzykami. 40 procent osób twierdzi, że zrobili tatuaż wokół pieprzyka, 43 procent osób stwierdziło, że wykonaliby tatuaż mimo widocznego pieprzyka, aby spełnić wymagania klientów. Natomiast 70 procent artystów tatuażu twierdzi, że ich klienci nigdy nie poprosili ich, aby unikali wykonania tatuażu w obecności zmian skórnych lub pieprzyków. Dodatkowo naukowcy odkryli, że nastąpił duży wzrost zachorowań na czerniaka wśród młodych osób dorosłych. Wiele z tych osób ma wykonany tatuaż.

Naukowcy z University of Pittsburgh opublikowali swoje badania w czasopiśmie „JAMA Dermatology”. Poinformowali, że artyści tatuażu mogą i powinni nauczyć się, jak rozpoznać podejrzane zmiany skórne i zachęcić swoich klientów do wizyty u dermatologa. Dodają, że ich badanie wskazuje, że ważne jest, aby kształcić artystów tatuażu na temat raka skóry, zwłaszcza czerniaka, aby pomóc zmniejszyć częstość występowania nowotworów skóry ukrytych w tatuażach.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.