Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Test krwi na wykrycie czerniaka
Źródło: BBC/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 24.07.2018
 
 
Tagi: test, czerniak
Australijscy naukowcy opracowali pierwszy na świecie test krwi w celu wykrycia czerniaka we wczesnym stadium. Test ma na celu ułatwienie wykrycia raka skóry, zanim stanie się śmiertelny.
Obecnie lekarze w celu wykrycia czerniaka, który może się szybko rozprzestrzeniać, polegają na badaniach skórnych i biopsjach. Naukowcy twierdzą, że badanie krwi może dostarczyć dokładniejszych wyników niż ludzkie oko i uratować wiele istnień ludzkich.

Opracowany przez naukowców z Edith Cowan University test wykrywa czerniaka poprzez rozpoznawanie autoprzeciwciał wytwarzanych przez organizm w celu zwalczania wczesnego wzrostu nowotworu.
W badaniu, w którym wzięło udział 209 osób (105 chorych i 104 zdrowe), test zapewnił trafność rzędu 81,5%. Narzędzie to w ciągu trzech lat przejdzie testy kliniczne, których celem ma być m.in. wzrost trafności do 90%. Australijczycy mają nadzieję, że test zostanie dopuszczony do użytku w ciągu 5 lat.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, czerniak odpowiada za większość zgonów związanych z rakiem skóry i jest jednym z najczęstszych nowotworów u młodych ludzi. W Australii, gdzie wskaźniki zapadalności są najwyższe, każdego roku około 1500 osób umiera na czerniaka. Test nie wykryje innych typów nowotworów skóry, takich jak rak płaskonabłonkowy i rak podstawnokomórkowy.

Naukowcy twierdzą, że jeśli uda się usunąć czerniaka, gdy ma mniej niż 1 mm grubości, istnieje 98-99% szansa na przeżycie. Gdy czerniak rozprzestrzeni się w głąb skóry, wskaźnik przeżywalności dramatycznie spada.
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe