Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Testy skórne punktowe u pacjentów z alergicznymi schorzeniami skóry

Źródło: Indian Journal of Dermatology Skin prick test in patients with chronic allergic skin disorders Pooja Bains, Alka Dogra DOI: 10.4103/0019-5154.152513
Autor: Andrzej Kordas |Data: 25.03.2015
 
 
U wielu pacjentów z pokrzywką i AZS punktowe testy skórne dają pozytywne wyniki. Stąd niektórzy lekarze sugerują, żeby wykonywać je rutynowo u pacjentów z podejrzeniem alergicznych chorób skóry.
Czynniki środowiskowe oraz genetyczne mogą grać ważną rolę w rozwoju przewlekłych, skórnych schorzeń alergicznych.

Do ich najczęstszych przedstawicieli należą przewlekła idiopatyczna pokrzywka oraz atopowe zapalenie skóry. Obie choroby mogą być prowokowane przez różne alergeny znajdujące się np. w pokarmie lub w powietrzu. Z drugiej strony, testy skórne punktowe są jedną z najtańszych i najprostszych metod diagnostycznych używanych do potwierdzenia nadwrażliwości typu pierwszego. Ich wyniki, w połączeniu z wywiadem chorobowym mogą być dużą pomocą w identyfikowaniu alergenów związanych z przebiegiem chorób skóry.

Jakie alergeny najczęściej uczulają pacjentów z pokrzywką i AZS? Jak często spotyka się takie sytuacje? Odpowiedzi szukali lekarze, których pracę opublikowano na łamach Indian Journal of Dermatology. W badaniu tym analizowano dane dotyczące 50 pacjentów chorujących na przewlekłe, alergiczne choroby skóry. Wyniki tego badania wskazują, że w testy dawały pozytywne rezultaty u 63,41% pacjentów z przewlekłą pokrzywką oraz u 77,78% osób chorujących na atopowe zapalenie skóry. Wśród 41 chorych z pokrzywką, najczęściej pozytywne wyniki dotyczyły testów na kurz oraz pyłki kwiatów (obie grupy po 26,83%). Do innych alergenów dających pozytywne rezultaty należały również produkty spożywcze (21,6%), owady (17,07%), grzyby (12,20%) oraz roztocza z gatunku Dermatophagoides farinae (7,32%). W przypadku osób z atopowym zapaleniem skóry również występowały reakcje alergiczne m.in. na pyłki, roztocza i zboża. Pewnym ograniczeniem jest tu niestety niewielka liczebność tej grupy uczestników badania (9 osób).

Autorzy pracy podkreślają jednak, że u wielu pacjentów z pokrzywką i AZS występują reakcje nadwrażliwości a punktowe testy skórne mogą być cenną pomocą podczas diagnostyki schorzeń dermatologicznych.
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe