Specjalizacje, Kategorie, Działy

Trądzik – nie tylko u młodych

Udostępnij:
Tagi: trądzik
Trądzik najczęściej kojarzony jest z przypadłością dotykającą nastolatków lecz niestety nie omija również osób dorosłych, co raz częściej dermatologów coraz częściej trafiają dorośli dla których trądzik jest poważnym problemem, z którym nie łatwo sobie poradzić.
Skąd się bierze trądzik?

Trądzik zwyczajny jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Dotyczy znakomitej większości osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia (mówi się nawet o ponad 80% populacji), z tej grupy większość ma łagodny przebieg, natomiast u kilkunastu procent (12-16%) chorych przybiera ciężką postać zapalną, pozostawiając po sobie często ślady w postaci blizn i przebarwień. Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, nadprodukcja sebum powoduje że na skórze pojawiają się zaskórniki i ropne wypryski. Najczęściej takie zmiany skórne zauważyć można w tzw. strefie T (czoło, nos i broda). Niestety to co widzimy czyli zmiany bezpośrednio na twarzy, są końcowym etapem wielu zjawisk które zachodzą w organizmie i powodują trądzik. Dlatego, nie leczy się go tak łatwo.

Hormony, stres, zła dieta..

Przyczyną powstawania trądziku bardzo często są zaburzenia gospodarki hormonalnej, które nie dotyczą jedynie okresu dorastania. Powodem może być również stosowanie antykoncepcji hormonalnej, zespół policystycznych jajników czy choroby tarczycy a nawet okres w cyklu miesiączkowym u kobiet. Wzmożoną aktywność gruczołów łojowych powoduje również stres, ponieważ pod jego wpływem nasila się ich praca, zła dieta która może wspomagać aktywność pracy gruczołów łojowych, niekorzystnie oddziałuje również przyjmowanie niektórych leków oraz palenie tytoniu.

Jak leczyć trądzik?

Leczenie trądziku, wymaga dużej dozy cierpliwości zarówno od dermatologa jak i od pacjenta. Głównym celem leczenia trądziku jest likwidacja lub złagodzenie objawów oraz zapobieganie ich następstwom, czyli bliznom potrądzikowym. Blizny mogą stanowić istotny problem natury psychicznej, a ryzyko ich powstania w pewien sposób narzuca zalecany model leczenia. Kuracja zmian trądzikowych wymaga systematyczności, jest przewlekła, trwa niejednokrotnie wiele lat, wymaga stosowania preparatów miejscowych oraz w cięższych postaciach leczenia doustnego.

Leczenie miejscowe jest podstawowym postępowaniem w terapii zmian trądzikowych, w leczeniu wykorzystuje się preparaty: przeciwłojotokowe, komedolityczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne w zależności od stopnia nasilenia objawów czy indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie. Niezwykle istotne jest w przypadku leków do stosowania miejscowego, aby stosować te preparaty na całą powierzchnię zmienionej chorobowo skóry, a nie tylko punktowo na wypryski.

U pacjentów z trądzikiem, u których rozwinął się już stan zapalny, konieczne jest przejście do terapii z antybiotykiem. Pamiętać należy jednak, że wykorzystując taka kurację należy ograniczać czasowo stosowanie antybiotyku, aby nie dopuścić do lekooporności flory bakteryjnej skóry. Z preparatów z antybiotykami, należy również skorzystać w przypadku gdy miejscowe leczenie bez zastosowania antybiotyków było niewystarczające lub nie było tolerowane. Można wtedy użyć terapii skojarzonej, antybiotyku z grupy makrolidów wraz z cynkiem, wzmacniającym działanie antybiotyku w leczeniu trądziku. W przypadku zaawansowanego trądziku, gdy krosty są liczne i istnieje ryzyko powstania trwałych blizn na skórze, można zastosować nie tylko żele i kremy, ale również leczenie doustne.

Pielęgnacja skóry tłustej i trądzikowej

Skóra trądzikowa wymaga nie tylko leczenia, ale też codziennej szczególnej troski. Trzeba dobrać żele czy emulsje do mycia, tonik zakwaszający. Potrzebne jest także codzienne porządne nawilżanie skóry za pomocą kremów z witaminami i cynkiem oraz ekstraktami roślinnymi. Warstwa rogowa skóry skłonnej do trądziku, złuszcza się powoli, zamykając ujścia gruczołów łojowych, a nagromadzona wydzielina jest idealnym środowiskiem dla bakterii, które powodują, że zaskórniki przekształcają się w ropne wypryski. Dlatego 1-2 razy w tygodniu należy również wykonać zabieg złuszczający.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.