Specjalizacje, Kategorie, Działy

U pacjentów z trądzikiem wysokie ryzyko depresji klinicznej

Udostępnij:
Tagi: trądzik
Pacjenci z trądzikiem są narażeni na depresję kliniczną, wynika z badań opublikowanych w British Journal of Dermatology.
Naukowcy przeprowadzili retrospektywne badanie kohortowe z wykorzystaniem danych od 134 437 pacjentów z trądzikiem i 1 731 608 pacjentów bez trądziku w Wielkiej Brytanii. Wszyscy uczestnicy byli w wieku od 7 do 50 lat i obserwowano ich przez co najmniej 2 lata.

Naukowcy stwierdzili, że w ciągu 15 lat po rozpoznaniu trądziku prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkiego zaburzenia depresyjnego wyniosło 18,5% u osób z trądzikiem w porównaniu z 12% u pacjentów bez trądziku. Ryzyko wystąpienia ciężkich zaburzeń depresyjnych u pacjentów z trądzikiem znacznie wzrastało tylko w ciągu pierwszych 5 lat po rozpoznaniu, największe było w ciągu pierwszego roku od rozpoznania (skorygowany HR = 1,63; 95% CI, 1,33-2) i ulegało obniżeniu w każdym kolejnym roku.

Trądzik, to nie tylko dolegliwość skórna, ale także ma duży wpływ na zdrowie psychiczne. W związku z tym każdy klinicysta leczący trądzik powinien być świadom wszelkich pojawiających się objawów depresji i powinien inicjować skierowanie takiego pacjenta do poradni zdrowia psychicznego, gdy zachodzi ryzyko wystąpienia depresji.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.