SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Partner kategorii
Wyślij
Udostępnij:
 
 
W jaki sposób działają estry kwasu fumarowego u pacjentów z łuszczycą?
 
Kategorie: Łuszczyca
Działy: Doniesienia naukowe
Holenderscy naukowcy zidentyfikowali kilkaset genów, których ekspresja ulega zmianie w wyniki stosowania estrów kwasu fumarowego.
Mimo że estry kwasu fumarowego są szeroko stosowanymi w Europie lekami u pacjentów z łuszczycą, mechanizm ich działania nie jest niestety w pełni poznany. Stąd też badanie holenderskich naukowców - wyniki ich pracy opublikowane zostały w British Journal of Dermatology.

Lekarze pod kierownictwem dr Onderdijka porównywali efekty działania pochodnych kwasu fumarowego oraz etanercerptu - leku anty-TNF alfa na ekspresję genów. W badaniu przyjęto model prospektywny działania. Grupa 50 pacjentów z łuszczycą plackowatą była leczona estrami kwasu fumarowego przez 20 tygodni. Spośród nich wybrano 9 osób w celu sprawdzenia różnic w ekspresji genów w zmianach łuszczycowych, które miałyby zajść w wyniku terapii. Aby móc określić wpływ leczenia na ekspresję genów wykonywano biopsje zmian na początku badania oraz w 12. tygodniu. W grupie badanych osób znajdowali zarówno chorzy, którzy odpowiedzieli prawidłowo na leczenie, jak i osoby, u których nie obserwowano poprawy mimo zastosowania estrów kwasu fumarowego. Po wykonaniu analiz genetycznych wyniki porównano ze zmianami ekspresji genów u pacjentów, u których stosowano etanercept.

Okazało się, że podawanie estrów kwasu fumarowego prowadziło do znacznych zmian ekspresji 458 genów. U osób, które wykazywały dobrą reakcję na leczenie dochodziło często do zmian w aktywacji genów związanych z IL17A. Dodatkowo aktywowane były szlaki związane z glutationem i cząsteczką Nrf2, czego nie obserwowano w przypadku stosowania etanerceptu. Co więcej, estry kwasu fumarowego indukowały transkrypcję czynników PTTG1, NR3C1, GATA3 oraz NFkBIZ, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania skóry oraz limfocytów Th2 oraz Th17.
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe