SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Partner kategorii
Wyślij
Udostępnij:
 
 
W jakiej dawce podawać etanercept chorym na łuszczycę?
 
Kategorie: Łuszczyca
Działy: Doniesienia naukowe
Wyższa dawka leku pozwala na szybsze osiągnięcie pożądanych efektów terapii.
W British Journal of Dermatology opublikowano pracę naukowców z Manchester, którzy szukali najlepszego schematu podawania etanerceptu pacjentom z łuszczycą.

Uczestnicy badania otrzymywali lek w dawce 50mg raz bądź dwa razy w tygodniu przez 12 tygodni, a następnie do 24 tygodnia raz na 7 dni w dawce 50mg. W pracy wykorzystano dane z wcześniejszego badania PRESTA. Dodatkowo lekarze chcieli sprawdzić, czy odpowiedź na leczenie oceniana za pomocą PASI (Psoriasis Area Severity Index) koreluje z oceną według DLQI (Dermatology Life Quality Index, Wskaźnik Wpływu Dolegliwości Skórnych na Jakość Życia). Łącznie do badania zakwalifikowano 748 pacjentów z próby PRESTA. Blisko połowa z nich (n=371) otrzymywała etanercept raz w tygodniu przez 6 miesięcy, pozostali przez pierwszy okres czasu otrzymywali lek w dwa razy większej dawce tygodniowej.

Okazało się, że druga metoda pozwalała na szybsze osiągnięcie poprawy (PASI 75). Co więcej, poprawa była szybciej widoczna na głowie oraz tułowiu, potem zaś na górnych i dolnych kończynach. Wyniki badania potwierdzają więc, że efekt leczenia jest zależny nie tylko od dawki leku, ale także od zajętej części ciała. Analizy wykazały także, że korelacja między poprawą według DLQI oraz PASI jest bardzo słaba i zmiany w jakości życia raczej nie są uchwycone przy ocenie PASI.
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe