Specjalizacje, Kategorie, Działy
bogso

Wenerologia w przypadkach, czyli z życia wzięte ►

Udostępnij:
– W wenerologii niesłychanie ważne jest postawienie diagnozy. Nie możemy się pomylić, od tego na swój sposób zależy życie naszych pacjentów – życie osobiste – mówi dr Dorota Nowicka. – Z rozpoznaniem wiążą się też kolejne konsekwencje: kiłę, rzeżączkę, chlamydiozę czy HIV musimy zgłosić do sanepidu, a partnerów seksualnych objąć opieką – dodaje ekspertka.
Dr n. med. Dorota Nowicka z Kliniki Dermatologii, Immunodermatologii i Wenerologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawia trzy przypadki z życia wzięte.

– Pamiętajmy, że kiła wcale nie jest rzadką chorobą, pojawiają się w niej także przeróżne zmiany skórne na tułowiu, osutki, które mogą wyglądać jak duża część znanych nam dermatoz. Zmiany skórne liszajopodobne czy łuszczycopodobne mogą wskazywać na tę chorobę. Banalnym, tanim i prostym badaniem jest serologia, która jednoznacznie wyjaśni nam, czy warto dalej diagnozować w tym kierunku – tłumaczy specjalistka.

Guz w pachwinie – trudności diagnostyczne
Młody, 34-letni mężczyzna zgłasza się do poradni wenerologicznej z powodu obrzęku napletka ze stulejką od 4 tygodni i powiększającego się guza w lewej pachwinie. Pacjent wcześniej był konsultowany przez urologa, który stwierdził obrzęk limfatyczny i zalecił elewację – bez efektu. Teraz zostaje operowany w trybie ostrodyżurowym z podejrzeniem uwięźniętej przepukliny...


– W kolejnym przypadku rozpoznanie było zupełnie banalne, natomiast pojawiły się dosyć duże trudności terapeutyczne – zapowiada dr Nowicka.

Mięczak zakaźny – trudności terapeutyczne
Młoda, 35-letnia kobieta od kilku miesięcy ma bardzo nasilone wysiewy zmian w okolicy anogenitalnej – na pośladkach i w pachwinach. Zmiany nie poddają się leczeniu, a wręcz nasilają...


– Trzecia sytuacja, którą chciałabym opisać, jest typowa – to nie jest konkretna osoba, lecz cała grupa pacjentów o bardzo podobnej historii medycznej, która stwarza trudności nie tylko diagnostyczne i terapeutyczne, ale wszelakie... – zaciekawia ekspertka.

Typowa historia – trudności wszelakie
Dwudziestoparolatek z wyciekiem z cewki moczowej trwającym od kilku dni, dyzurią trafia do urologa, który na podstawie objawów klinicznych rozpoznaje rzeżączkę, przepisuje antybiotyk i kieruje chorego do wenerologa...


– W wenerologii niesłychanie ważne jest postawienie diagnozy. Nie możemy się pomylić, od tego na swój sposób zależy życie naszych pacjentów – życie osobiste. Z rozpoznaniem wiążą się też kolejne konsekwencje: kiłę, rzeżączkę, chlamydiozę czy HIV musimy zgłosić na odpowiednim druku do sanepidu, a partnerów seksualnych objąć opieką – podkreśla dr Dorota Nowicka.Wykład „Wenerologia w przypadkach, czyli z życia wzięte” został zaprezentowany podczas konferencji WAWDERM 2021 IV Warszawskie Dni Dermatologiczne Wydawnictwa Termedia (kierownictwo naukowe: prof. dr hab. n. med. Lidia Rudnicka i prof. dr hab. n. med. Małgorzata Olszewska).
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.