Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wewnątrzżylna ablacja owrzodzeń kończyn dolnych

Źródło: Medscape
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 07.10.2020
 
 
NEW YORK (Reuters Health) - według europejskich naukowców wczesna wewnątrzżylna ablacja powierzchownego refluksu żylnego u pacjentów z owrzodzeniem żylnym kończyn dolnych może pomóc pacjentom i jednocześnie obniżyć koszty.
Dr Davies z Imperial College London i współpracownicy przeprowadzili randomizowane badanie kontrolne obejmujące 450 pacjentów z owrzodzeniem żylnym goleni trwającym krócej niż sześć miesięcy i powierzchownym refluksem żylnym.

Uczestnicy zostali przydzieleni do grupy wczesnej interwencji, która otrzymała terapię kompresyjną, a następnie ablację wewnątrzżylną w ciągu dwóch tygodni lub do grupy interwencji odroczonej, która otrzymała terapię kompresyjną, a następnie ablację wewnątrzżylną, na ogół w ciągu 12 miesięcy. Mediana czasu obserwacji wynosiła około 3,5 roku. Spośród 426 uczestników, których owrzodzenie się zagoiło, 121 (28,4%) doświadczyło przynajmniej jednego nawrotu, w tym 56 w grupie wczesnej interwencji i 65 w grupie odroczonej interwencji. Stanowiło to 0,11 na osobę/rok we wczesnej grupie i 0,16 w grupie odroczonej (P = 0,003) - podają naukowcy w JAMA Surgery. Nie było istotnej różnicy w czasie do pierwszego nawrotu owrzodzenia między grupami, ale czas gojenia był krótszy w grupie wczesnej interwencji (współczynnik ryzyka 1,36).
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe