Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Występowanie łuszczycy na świecie: przegląd badań epidemiologicznych

Źródło: BMJ
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 09.06.2020
 
 
Łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób dermatologicznych. Pomimo tego, niewiele wiadomo na temat występowania tej choroby w poszczególnych krajach.
Dane z Global Burden of Disease Study szacują występowanie łuszczycy dla 21 makroregionów, natomiast nie dla poszczególnych krajów. Na łamach British Medical Journal ukazał się przegląd systematyczny badań epidemiologicznych łuszczycy w poszczególnych krajach.

W przypadku aż 81% krajów nie ma informacji na temat częstości występowania łuszczycy. Na podstawie 168 dostępnych badań badacze określili, że częstość występowania łuszczycy zależy od regionu geograficznego. Choroba najczęściej występuje w wysoce rozwiniętych oraz starych społeczeństwach. I tak największą chorobowość obserwuje się w Europie Zachodniej (1,92%), Europie Centralnej (1,83%) oraz w Północnej Ameryce (1,50%). Najmniejszą chorobowość obserwuje się we wschodniej Azji (0,14%). W przypadku Polski, łuszczyca dotyka 2,06% społeczeństwa.

Artykuł „National, regional, and worldwide epidemiology of psoriasis: systematic analysis and modelling study” jest dostępny na stronie wydawcy w trybie open-access.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe