Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wytyczne stosowania opioidów w procedurach dermatologicznych

Źródło: 35wOEcR
Autor: Alicja Kostecka |Data: 28.11.2019
 
 
Tagi: opioidy
Panel ekspertów opracował wytyczne dotyczące postępowania w przypadku bólu u pacjentów wcześniej nieleczonych opioidami w 87 powszechnych zabiegach dermatologicznych.
Wytyczne powstały w ramach dyskusji i uzgodnień ze specjalistami z zakresu dermatologii ogólnej, chirurgii dermatologicznej oraz kosmetyków / flebologii. Uwzględniają procedury dermatologiczne, struktury anatomiczne zmienione podczas zabiegu oraz proces gojenia się ran.Opracowano wytyczne dla pacjentów nieleczonych wcześniej opioidami, poddawanych rutynowym procedurom. Opioidowe zdefiniowano jako doustne odpowiedniki oksykodonu w dawce 5 mg.

Eksperci stwierdzili, że ból pooperacyjny w większości nieskomplikowanych procedur dermatologicznych (76%) można odpowiednio leczyć za pomocą acetaminofenu i / lub ibuprofenu. Żadna procedura rutynowo stosowana w dermatologii nie wymaga więcej niż 15 odpowiedników doustnych oksykodonu w dawce 5 mg. 23 scenariuszy proceduralnych w dermatologii wymaga rutynowo 1-10 tabletek opioidowych, a tylko jedna (rekonstrukcja warg) wymaga 1-15 tabletek opioidowych.

W procedurach nie wymagających opioidów, pacjentom należy udzielić szczegółowych instrukcji stosowania leków dostępnych bez recepty, aby zapewnić odpowiednią ulgę w okresie pooperacyjnym za pomocą jednego grama acetaminofenu, co osiem godzin i / lub 400 miligramów ibuprofenu, co cztery godziny.

Gdy potrzebne są opioidy, należy je stosować jednocześnie z acetaminofenem i / lub niesteroidowymi lekami. Alternatywnie można przepisać połączone opioidy i acetaminofen / niesteroidowe leki, aby poprawić kontrolę bólu i zminimalizować ekspozycję na opioidy.

Wytyczne mają służyć rozważnemu stosowaniu opioidów po operacjach dermatologicznych, ale jednocześnie nie mają stanowić uniwersalnego podejście. Każdy plan leczenia bólu powinien zostać opracowany z pacjentem i uwzględniać jego oczekiwania oraz choroby współistniejąc.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.