Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wzrost częstości występowania czerniaka sromu u kobiet po 60 roku życia

Źródło: Medscape
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 03.07.2020
 
 
Srom jest najczęstszym miejscem występowania czerniaków dróg płciowych, stanowiąc 70% z nich. Podczas gdy żeńskie narządy płciowe stanowią zaledwie 1–2% powierzchni ciała, jest to anatomiczne miejsce występowanie dla 7% wszystkich czerniaków u kobiet.
Częstość występowania czerniaka sromu wzrasta u kobiet powyżej 60 roku życia, z czego w latach 2000–2016 nastąpił wzrost średnio o 2,2% rocznie, poinformowała Maia K. Erickson podczas prezentacji plakatu w trakcie wirtualnego dorocznego spotkania American Academy of Dermatology .

Najczęściej są to agresywne nowotwory złośliwe. 5-letnie przeżycie po zdiagnozowaniu czerniaka sromu u kobiet w wieku 60 lat lub starszych wyniosło 39,7%, w porównaniu z 61,9% u młodszych kobiet, wskazuje Erickson opierając się na danych z oddziału dermatologii Northwestern University w Chicago.

Autorka zaprezentowała populacyjne badanie trendów epidemiologicznych w czerniaku sromu na podstawie analizy bazy danych National Cancer Institute Surveillance, Epidemiology and End Results. Czerniak sromu występował rzadko w latach badań 2000–2016, a ogólny wskaźnik zapadalności wynosił 0,1 na 100 000 kobiet. Wskazuje to na 746 analizowanych przypadków. Warto zauważyć, że wskaźnik zapadalności był o 680% wyższy u starszych kobiet (w wieku 60 lat i starszych). Jednym z powodów znacznie gorszego wyniku 5-letniego przeżycia u starszych kobiet był fakt, że dominującym podtypem histologicznym czerniaka sromu w tej populacji był czerniak guzkowy, co stanowi 48% przypadków, w których określono podtyp histologiczny. Natomiast mniej agresywny podtyp czerniaka rozprzestrzeniającego się powierzchownie dominował u pacjentów w wieku poniżej 60 lat, co stanowi 63% przypadków.

American Academy of Dermatology (AAD) 2020.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe