Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zakaz opalania w solariach – wyliczono konkretny zysk

Redaktor: Iwona Konarska |Data: 09.05.2022
 
 
Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe prowadzi do zwiększonego ryzyka nowotworów skóry. Słońca nie da się „wyłączyć” (i nie wolno próbować!), ale inne źródła opalenizny już tak – a chodzi konkretnie o solaria. Brytyjscy naukowcy wykazali, że jest to po prostu opłacalne.
Wyniki badania opublikowano na łamach prestiżowego „British Journal of Dermatology”. Przeprowadzono analizę opłacalności przy użyciu modelu decyzyjnego w celu wykazania skutków (długofalowych, dla perspektywy całego dorosłego życia) dwóch różnych interwencji u 18-latków: pierwszą z nich był zakaz korzystania z solariów połączony z publiczną kampanią informacyjną, drugą utrzymanie obecnego stanu prawnego i brak kampanii informacyjnej. Obliczono korzyść pieniężną netto i korzyść zdrowotną netto (zysk netto w QALY – jest to wskaźnik lat życia skorygowanych o jakość).

W porównaniu z obecną sytuacją ewentualny zakaz opalania w solariach połączony z publiczną kampanią informacyjną spowodowałby, że w ciągu całego życia wszystkich 18-latków (618 873 osoby) można by było uniknąć aż 1206 przypadków czerniaka, 207 zgonów z jego powodu, byłoby też o 3987 mniej przypadków innych nowotworów złośliwych skóry u osób mieszkających w Anglii w 2019 roku.

Obliczono, że taki zakaz – z pewnością niepopularny w niektórych grupach społecznych – ogółowi przyniósłby bardzo duże korzyści: oszczędność na poziomie 10,6 mln funtów brytyjskich i aż 530 QALY. Wielokrotne analizy wrażliwości potwierdziły wiarygodność wyników. Obliczono także, że przy progu opłacalności wynoszącym 20 000 funtów istnieje aż 99-proc. prawdopodobieństwa, że wystąpią skutki opisane powyżej.

Do wprowadzenia zakazu – tym bardziej w Polsce, gdzie głosy ekspertów medycznych tak często są zupełnie ignorowane – jest daleko, jednak warto podejmować sensowną dyskusję na tematy zdrowia publicznego. Kropla drąży skałę, którą jest w tym przypadku wydawanie ogromnych pieniędzy na leczenie chorób i ich powikłań wywołanych przez ludzkie zachowania, które są po prostu szkodliwe.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.