DERMATOLOGIA
Łuszczyca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zmiany łuszczycowe na palcach stóp

Udostępnij:
Naukowcy przestrzegają, by nie lekceważyć podejrzanych zmian skórnych na stopach pacjentów.
Zmiany między palcami stóp są rzadkim objawem łuszczycy. Częstość ich występowania postanowili określić lekarze z Hadassah-Hebrew University Medical Center w Jerozolimie (Izrael). Wynik ich pracy można znaleźć w International Journal of Dermatology.

Autorzy przygotowali badanie, w którym analizowali dane zbierane od pacjentów z łuszczycą między 2010 a 2013 rokiem. W sumie w pracy tej brało udział 232 pacjentów z łuszczycą oraz 190 z atopowym zapaleniem skóry. W grupie kontrolnej było zaś 202 zdrowych uczestników – pracowników i wolontariuszy Hadassah Hospital, u których wcześniej nie diagnozowano żadnych problemów skórnych. Badanie wykazało, że zmiany łuszczycowe między palcami stóp występowały u 2,6% pacjentów z łuszczycą. Szczególnie narażeni mieli być na nie mężczyźni. Nie znaleziono za to zmian tego typu u osób z grupy kontrolnej, ani wśród pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Trzech z sześciu pacjentów ze zmianami między palcami skarżyło się na świąd stóp. U 4 osób zmiany występowały na obu stopach jednocześnie, natomiast u 2 osób dodatkowo występowały zmiany skórne na dłoniach. Mimo, że problem jest stosunkowo rzadki, dermatolodzy powinni być świadomi jego istnienia i nie lekceważyć zmian skórnych w obrębie palców stóp.

Autorzy zwracają uwagę, że szczególnie podejrzane o związek z łuszczycą są białawe, plackowate zmiany u osób, u których nie potwierdzono zakażeń grzybiczych, lub u których leczenie przeciwgrzybicze nie prowadzi do ustąpienia zmian.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.